Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret326953
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
PKK ile Devlet Arasında Kalan Kürtler'e MİLLİ Bir Kanal Açmak - Galip İlhaner VAN - 14 Haziran 2016

PKK ile Devlet Arasında Kalan Kürtler'e MİLLİ Bir Kanal Açmak - Galip İlhaner VAN - 14 Haziran 2016


 PKK ile Devlet Arasında Kalan Kürtler'e MİLLİ Bir Kanal Açmak - Galip İlhaner VAN - 14 Haziran 2016

PKK ile Devlet Arasında Kalan Kürtler'e MİLLİ Bir Kanal Açmak - Galip İlhaner VAN - 14 Haziran 2016“AK Partiden ayrılıp, HADEP’i kurmalı!”


Tarafından Haber Tahbir -

14 Haziran 2016 05:04

PKK ile mücadelede başarılı olmanın tek yolu Kürtlerin desteğini almaktır. PKK’yı bırakmaya hazır olan bir kitle oluşmuştur. Fakat bu kitle ‘Kürt Ulusalcılığı’ndan tam manasıyla vazgeçmiş bir kitle de değildir. Üzerinde maalesef son 40 yılın eseri bulunmaktadır…

Bu kitleyi kazanmanın yolu, kendi düşüncelerine yakın bir kanal açmaktır. Bu kanal elbette ‘milli’ bir ‘kanal’ olmalıdır.

PKK’yı bırakmaya hazır olan kitle, kısa sürede ne AK Parti’nin, ne de devletin tarafına geçmez/geçemez. Zaten AK Parti tarafına geçmesine gerek de yok… Fakat bu memlekette her bireyin siyasi alanda ‘ülke bütünlüğüne ve insanlara saygı’ çerçevesinde hareket etmesini beklemek ve buna yardımcı olunmasını istemek doğal bir taleptir.

Ancak işin psikolojik boyutu da göz ardı edilmemelidir. Nasıl ki bir AK Partili, bir CHP’li, bir MHP’li partisini birden bırakmakta zorlanırsa, bir HDPKK’lı da bu zorluğu çekecektir.

Yapılması gereken, bu psikolojik eşiğin aşılması için bir ‘kanal’ açmaktır. Bu kanal, her türlü ‘riskine’ rağmen Orhan Miroğlu üzerinden açılabilir.

Orhan Miroğlu AK Parti’den ayrılmalı ve bir parti kurmalıdır.

‘Meşru’ zeminde ülkeye faydalı bir partinin iktidara muhalefeti bir ‘risk’ olarak da görülmemeli; bu parti zaten, AK Partiye gerçekten muhalefet de yapabilmelidir.

Zaten anayasaya aykırı olan ‘bölgesel’ veya ‘etnik’ siyaset yapmasına müsaade edilmemesi gereken bu partinin adı neden HADEP olmasın?

Devlet bu arada yeni bir terörle mücadele stratejisi geliştirmeli ve artık bu terör sürecine şebekesine, stratejik, hukuki ve bilimsel yöntemlerle bir son verilmelidir.

Her kesimden tepki çekebileceğini düşündüğüm bu yazıdaki ifade ve önerilerim, ‘açık siyasete’ inanan kimseyi rahatsız etmemelidir.

Tabi bir yönüyle partilerinin bölünmesini önerdiğim AK Partililerin itirazları ‘anlamlı’ olacaktır. Fakat onlarda son tahlilde memleketin huzuru için böyle bir fedakarlıktan kaçınmayacaklardır diye umarım.

***

Bu arada HDP’liler için de, “Hiçbir şey için çok geç değil. Zararın neresinden dönülse kardır. Barış için bir şeyler yapabilirsiniz!” desek, sorumluluk mevkiinde olmayışımız da ‘hafifletici’ neden olarak görülerek bu söylemimiz de yadırganmamalıdır.

Ülkenin bütünlüğü, vatandaşın huzuru için en küçük veya en ‘uçuk’ görülen öneriler, talepler, adımlar bile ‘hor’ görülmelidir.

Gönül ister ki tüm yaşanmışlıklara ve gelinen noktaya rağmen HDP, artık bu saatten sonra ne kadar olabilirse ‘samimi’ olarak PKK’ya baskı kurabilse ve silah bıraktırabilse… Ülke barışı için mücadele etse… Elbette ‘adli muhasebeye’ daha vakit var… Zor bir ihtimal de olsa ‘barışa-huzura’ HDP’den de bir katkı gelse?.. Buna karşı çıkan olur mu acaba?..

PKK’ya yönelik birtakım çıkışlarda bulunduğu gözlemlenen Altan Tan’ın gösterdiği cesaret örneğini diğer HDP’liler de gösterse fena mı olur?

Fakat tam bu noktada çok ciddi bir ‘risk’ bulunmaktadır. Onu da önümüzdeki yazıda işleyelim inş…

Galip İlhaner


http://tahbir.com/ak-partiden-ayrilip-hadepi-kurmali/ - 14 Haziran 2016
.

 PKK ile Devlet Arasında Kalan Kürtler'e MİLLİ Bir Kanal Açmak - Galip İlhaner VAN - 14 Haziran 2016

  
397 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın