Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret326953
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016

PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016

 
 PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016
.
 PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016
.
 PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016
“Kürt stratejist Galip İlhaner:

 

UYUŞTURUCU TEKELİ PKK’NIN ELİNDE

 

Terör örgütünün en önemli gelir kaynağı uyuşturucudur. Bunun yanında sigara ve yakıt kaçakçılığı, silah kaçakçılığı yapıyorlar. Vatandaşlardan, devlet ihalelerini alan müteahhitlerden hatta inşaat işçilerinden bile haraç alınıyor. DBP belediyelerinden finans sağlanıyor. PKK, özellikle Avrupa ülkelerinde uyuşturucu tekelini elinde bulundurmaktadır. PKK’nın uyuşturucudan bir yılda kazandığı para 2 milyar doların üstündedir. Bununla silah almakta ve elemanlarını beslemektedir. Uyuşturucu biriminin başındaki kişi KCK’da temsil edilmektedir. Van ve Yüksekova, uyuşturucunun sevk edildiği merkezdir. PKK, İran ile kavgalı görünmesine rağmen İran derin devleti ile birlikte ortak uyuşturucu ticareti yapmaktadır. PKK’nın en önemli uyuşturucu atölyeleri İran’dadır.” [1]

 

 


[1] PKK A.Ş Güvenlik güçleri, terör örgütünün milyar dolarlar kazandığı uyuşturucu ticaretini kesmek için düğmeye bastı. Avrupa’ya giden uyuşturucunun bir numaralı sorumlusu olan PKK ayrıca silah, sigara ve yakıt kaçakçılığından büyük paralar kazanıyor. İran gibi ülkelerden destek alan örgüt, kirli işlerinden kazandığı paralarla silah satın alıyor.

 

HALİT TAŞDELEN

 

Şırnak, Nusaybin, Yüksekova, Sur, Silopi, Cizre gibi il ve ilçelerde yapılan operasyonlarda terör örgütü PKK’ya büyük darbe vuruldu. Güvenlik güçleri bölgede yapılan operasyonların ardından örgütün uyuşturucu trafiğini kesmek için de harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 39 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edilerek uyuşturucu arandı. PKK mensuplarını etkisiz hale getirmek ve terör örgütünün finans kaynağı olan yasadışı uyuşturucu madde ekim alanlarını imha etmek amacıyla büyük bir operasyon gerçekleştirildi.

 

8,5 MİLYON LİRALIK UYUŞTURUCU

 

Operasyon kapsamında Lice ilçesi Karahasan Mahallesi Hamuk komu kırsalında 10 farklı kamu arazisinde ekili 424 bin 300 kök hintkeneviri ele geçirildi. Hasat yapıldığı zaman yaklaşık 8 bin 500 kilo kubar esrar elde edilebileceği ve piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 8 milyon 500 bin TL maddi çıkar sağlanabileceği belirtildi. Öte yandan, aynı operasyon kapsamında, Hazro ilçesi Koçbaba mevkiinde ağaçlar arasına gizlenmiş vaziyette 373 kilo toz ve kubar esrar bulundu.

 

PARAYLA SİLAH ALINIYOR

 

Avrupa Polis Ofisi (EUROPOL) raporlarına göre, Avrupa’da uyuşturucu pazarında ilk sırayı bölücü terör örgütü PKK alıyor. En büyük gelir kaynağı uyuşturucu kaçakçılığı olan terör örgütü, bu kirli ticaretin her aşamasında yer alıyor. Örgütün uyuşturucu trafiğinden yıllık 1,5 milyar ila 3 milyar dolar arasında gelir elde ettiği tahmin ediliyor. Özellikle çocuk ve gençleri uyuşturucuyla zehirleyen PKK, elde ettiği parayla silah temin ediyor. Uzmanlar konuyla ilgili Vahdet’e açıklamalarda bulundu.

 

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi Başkanı Ahmet Akgül: NEDEN BU

 

KADAR GEÇ KALINDI?

 

■ “PKK için uluslararası güçlerin vermiş olduğu maddi desteğin yanında en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi uyuşturucudur, diğeri sigaradır. Bu uyuşturucu ekiminin, hazırlığının ve trafiğinin olduğu yerlerin başında da Lice geliyor. Lice için şu ana kadar niçin bu kadar geç kalındı, açıkçası hala anlamış değilim. Ama geldiğimiz noktada geç bile olsa oralara operasyon yapılmış olması özellikle maddi kaynak noktasında örgütün belini kıracaktır. Uyuşturucu sadece bölgede ekilmek ile kalmıyor aynı zamanda öteden beri Uzakdoğu’dan gelen uyuşturucu maddeler örgütün kuryeliğinde Batı’ya ve Avrupa’ya sevk ediliyor. Yine taşımacılıkta da çok ciddi bir gelir elde edildiği söylenebilir.” 

 

21. Yüzyıl Enstitüsü Terörizm ve Terörizmle Mücadele Merkezi Başkanı Merve Önenli Güven:

 

SİLAH SEVKİYATI DA YAPIYORLAR

 

 “Hakkâri bölgesi PKK için çok önem arz ediyor. Tüm uyuşturucu ticareti bu bölgeden geçiyor, yönetiliyor. Ciddi manada gelir elde ediyorlar. Örgütün, milisleri ve kuryeleriyle bu trafiği Avrupa üzerinden Ortadoğu’ya kadar devam ettirdiklerini söyleyebilirim. Kırsal bölgelerden Avrupa’yla ilişkilerin kurulması noktasında, transit yolların kullanılması gibi bir sürü kendilerine göre geliştirdikleri sistemleri var. Irak ve Suriye’de şu anda yaşanan süreç ortada. PKK Suriye’de PYD üzerinden elde ettiği güç ile de kendisine yol açıyor, imkân sağlıyor. Bölgedeki istikrarsızlıkta sadece uyuşturucu trafiğini değil silah kaçakçılığında da etkin bir hale geldi.

 

” Kürt aydını İbrahim Güçlü:

 

BİRÇOK DEVLETLE ÇALIŞIYORLAR

 

 “Lice ve çevresinde çok büyük bir uyuşturucu kapasitesi var. PKK bu işi orada bir takım ailelerle, taraftarlarıyla yürütüyor. Bu yıl önemli ölçüde operasyonlardan darbe aldılar. PKK gibi örgütler sadece vesayeti altında oldukları devletlerden destek almazlar. Aynı zamanda belki de o devletlerle beraber iş yapmaktalar. Bu yolları kullanmada İran ile çalışıyor. Daha farklı devletler de olabilir. PKK varlığını devam ettirme adına meşru olmayan birçok gelir kaynaklarını değerlendirmekte. Tabi uyuşturucu başı çekiyor.”

http://www.vahdetgazetesi.com/guncel/pkk-as-h82782.html - 25 Haziran 2016

 .
 PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016
.
 PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016
 PKK Eroin Holding - Galip İlhaner VAN 25 Haziran 2016

  
775 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın