Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret326948
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
VAN’a en az 500 bin Suriyeli Kardeş İstiyoruz – Galip İlhaner VAN 7 Temmuz 2016

VAN’a  en az 500 bin Suriyeli Kardeş İstiyoruz – Galip İlhaner VAN 7 Temmuz 2016

 
 VAN’a  en az 500 bin Suriyeli Kardeş İstiyoruz – Galip İlhaner VAN 7 Temmuz 2016

VAN’a  en az 500 bin Suriyeli Kardeş İstiyoruz – Galip İlhaner VAN 7 Temmuz 2016

 

 

Bir STK olarak, ÇOGEV-DER olarak “ÖNCE İNAN” diyoruz ve 81 ildeki bütün STK’lara sesleniyoruz. 81 ilin STK’ları kendi illerine Suriyeli istemelidir. Biz de VAN iline Suriyeli kardeş istiyoruz. Suriyeliler bizim için bir kayıp değil bir kazançtır. Suriyeliler ÇANAKKALE SAVAŞI’nda bizim dedelerimizle omuz omuza birlikte savaşmışlardır.

 

Askeri kaynaklarda sadece cephede ölenler şehit kabul ediliyor. Osmanlı kaynaklarından derlenen rakamlarda ise muharebede şehit olanların sayısının 56 bin 643, sakat kalanların 97 bin 7, kaybolanların 11 bin 178 olarak veriliyor. Moorehad'ın ''Gelibolu'' adlı eserinde Çanakkale Savaşı'nda Türk tarafının toplam zayiatının 251 bin 309 olarak verildiğini, bu sayının yüzde 20'den biraz fazlasının cephede şehit olanlardan, geri kalanının ise kayıp, hastalıktan ölen, yaralı ve hastalanıp geri gönderilenlerden oluşuyor. Çanakkale Boğaz Komutanlığı tarafından yayınlanan resmi bilgi ve belgelere göre düzenlenen tabloda ise cephede şehit olanların sayısının 589'unun subay olmak üzere 57 bin.

 

Çanakkale Savaşı'na Anadolu topraklarının yanı sıra Osmanlı Devleti'nin terk ettiği topraklardan da katılım oldu.

 

Suriye ve Filistin'den 787,

 

Lübnan ve Irak'tan 117,

 

Kosova'dan 65, Yunanistan'dan 45, Makedonya'dan 31, Arnavutluk'tan 27, Bulgaristan'dan 21 kişinin şehit olduğu kayıtlarda geçiyor. http://www.canakkaleninrehberi.com/?Syf=18&Hbr=421482

 

Suriyeli kardeşlerimize kucak açıyoruz. Onları VAN’a davet ediyoruz. PKK yüzünden yıkılan şehirler’e; Cizre, Sur, Silopi, Varto, Şırnak, Hakkari, Nusaybin, Diyarbakır, Mardin, Yüksekova,… gibi yerlere Suriyeli kardeşlerimizin yerleştirilmesini istiyoruz. Bakalım sürekli demokrasi, barış, kardeşlik, insan hakları,… diyen ve biz insanları ayırmıyoruz diyen HDP, DBP nasıl bir tepki verecek.

 

ÖNCE İNSAN diyen; 81 ilin STK temsilcileri, "ilimize SURİYELİ yerleştirilmesini istiyoruz" Kampanyaları düzenlemelidir.

 

VAN,Tunceli,Mardin, Hakkari,Şırnak,... STK temsilcileri, "İlimize Suriyeliler'in yerleştirilmesini istiyoruz" etkinlikleri düzenlemelidir.

 

Bugün Suriyeliler'e gidin diyenler; yarın, Doğu'daki Türk(menler)'e Batı'daki Kürt'e de gidin diyebilirler İnsanlıktan çıkmayalım. ÖNCE İNSAN diyelim.

 

TÜRKİYE ile SURİYE birleşmiştir. Suriye ileride TÜRKİYE'ye iltihak edecek bir duruma gelmiştir. Suriye artık Türkiye'nin iç sorunudur.

 

Suriyeliler'e: "Vatanın için neden savaşmıyorsun kaçıp TÜRKİYE'ye geliyorsun" diyenler, Belki de en doğrusunu, kaçıp savaşmayanlar yapıyor. Kimin kiminle ve ne için savaştığı belli değil.

 

Suriyeliler'e vatandaşlık vermek bir kayıp değil bir kazançtır. Zamanı geldiğinde Suriyeliler zaten kendi ülkelerine döneceklerdir. Şimdi neden geliyorlar, neden vatandaş olarak alıyoruz diyenler, gittiklerinde de nankörler, onca yıl baktık, bizi bırakıp gittiler diyeceklerdir. Aynı durumu Bulgar göçmenlerinde de görmüştük. Bulgarlar geri gittiğinde bazı insanlar, AB'ye alındıkları için gittiler, nankörlük yaptılar dediler.

 

VAN ORTADOĞU MERKEZİ YAPILARAK CAZİBE MERKEZİ YAPILMALI

 

DBP belediyesinin VAN’a yapacağı bir hizmet yok. Devlet olaya el koymalıdır.

 

VAN GÖLÜ’nün bütün sahili en az 5 km devlet tarafından kamulaştırılarak, ormanlaştırılmalı ve bu alanda minia dünya kurulmalı, VAN GÖLÜ çevresine dünya medeniyetinin eserlerinin maketleri yapılarak, VAN cazibe merkezi haline getirilmelidir.

 

Hükümet VAN iline en az 500 bin Suriyeli ve en az 100 bin Türkmen yerleştirerek, VAN’ı Ortadoğu’nun sanayi, kültür, turizm, medya,… merkezi yapabilir. Aynı şekilde son derece geri kalmış olan TUNCELİ için de Suriyeli yerleşimi düşünülebilir. Tunceli’nin kalkınması için bu şekilde projeler geliştirilebilir.

 

Ayrıca VAN GÖLÜ kıyısına temsili ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ KARDEŞLİK PARKI yapılabilir. Çanakkale Müzesi kurulabilir. Bu şekilde ÇANAKKALE BİLİNCİ – ÇANAKKALE ŞUURU Milli bir bilinçle yerleştirilebilir.
.
 VAN’a  en az 500 bin Suriyeli Kardeş İstiyoruz – Galip İlhaner VAN 7 Temmuz 2016

  
734 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın