Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret327198
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Başkanlığa Kürtler EVET HDP hayır PKK boykot diyor – Galip İlhaner 18 Ocak 2017

Başkanlığa Kürtler EVET HDP hayır PKK boykot diyor – Galip İlhaner 18 Ocak 2017

 Başkanlığa Kürtler EVET HDP hayır PKK boykot diyor – Galip İlhaner 18 Ocak 2017


Başkanlığa Kürtler EVET HDP hayır PKK boykot diyor – Galip İlhaner 18 Ocak 2017Cumhurbaşkanlığı sistemi referanduma gidiyor. PKK/DTK ve HDP de şimdilik kafalar karışık. HDP, DBP gibi BAAS tipi yapılanmalar, her ne kadar  ‘herkesin hayırı kendine’ diyerek, referandumda HAYIR oyu kullanacağını ilan etse de son sözü konjoktüre göre yine PKK söyleyecek.

PKK marjinalleşme korkusundan dolayı  referandumu boykot etmekten yana. HDP ise daha çok ERDOĞAN nefretinden, düşmanlığından dolayı HAYIR oyu kullanmaktan yana. Önümüzdeki süreçte bu belli olacak. Referanduma kadar kararları kesin değil. Her an geri adım atıp boykot seçeneğine dönebilirler. Boykot seçeneği de hayır seçeneği de direk AK Parti ve ERDOĞAN’a yarayacağı için de kara kara düşünüyorlar.

Halk sandığa giderse, büyük ölçüde EVET diyecek ve evet oyları HDP’nin seçimlerde aldığı oylardan çok daha fazla çıkacak. Bu korku PKK ve HDP’yi kara kara düşündürüyor. Onun için boykot diyerek halkı sandıktan uzak tutma amaçlanabilir. Bu şekilde katılımı düşük gösterip, seçimleri şaibeli hale getirme planına dönebilirler. Boykot durumunda sandığa gitmeyenlerin oylarını da hanelerine yazmakta mahirdirler.

AK Parti MHP ile işbirliği yapıyor diyerek propaganda yapıyorlar ama, halk onlara; siz de CHP ile işbirliği yapıyorsunuz diyerek cevap veriyor, hatta tepki gösteriyor. Bu durumda MHP ile işbirliği propagandası işe yaramıyor ve HDP’nin CHP ile görüntü vermesi, CHP ile işbirliği yapma pozisyonuna gelmesi, halk karşısında zorlanmalarına sebep oluyor.

Daha önce İmralı görüşmelerinde başkanlığı destekleyeceklerini ifade eden ABDullah ÖCALAN ile çelişkiye düşme korkusu, Kürtler’i tamamen kaybetme korkusu en büyük korkuları. Bu korkulardan dolayı kafalar karışık. Strateji henüz net olarak çizilmiş değil. Konjoktüre göre karar verecekler. Tabiki son sözü yine Cemil BAYIK ve ekibi verecek. ÖCALANCILAR ekibi ise cılız bir evet diyor ama, şimdilik beklemede.

Referandumdan önce ÖCALAN bu konuda bir açıklama yapabilir. ÖCALAN Kürtler’e güvenmediği için numaradan ‘herkes serbesttir’ diyerek, demokrat görünümlü ve zevahiri kurtarma yoluna gidebilir. Kalmayan otoritesini göstermek için evet diyerek destekleyebilir. Ama, bu düşük ihtimal çünkü BAYIK ve ekibi ÖCALAN ve ekibinden çok daha güçlüler.Onun için, BAYIK ve ekibini daha fazla kızdırmamak için, ‘son sözü KCK söylesin’ diyerek, Cemil BAYIK’a da verebilir. Yani ABDullah ÖCALAN her zamanki gibi yine ikili oynayacak. Sonuçtan da kendisi dışındaki herkesi yine suçlayacak.

KORKU SİYASETİ STRATEJİSİ

HDP, DBP, PKK,… gibi BAAS tipi yapılanmalar, her zamanki gibi korkutma stratejisi izliyorlar. Korku üzerine kurulu bir strateji izliyorlar.

‘Kürtler asla meclise giremeyecek’ diyerek, korkutmaya çalışıyorlar. Halbuki % 10 seçim baraj kalkıyor. Her parti ve her görüş meclise girebilecek.

‘Diktatörlük gelecek ve Kürtler tek parti dönemi gibi ezilecek’ diyerek, korkutmaya çalışıyorlar. Anakronik bir şekilde kendileri hala tek parti döneminde yaşıyorlar. PKK ve ÖCALAN’ın yıllardır kendilerine uyguladıkları diktatörlüğü inkar ediyorlar. HDP ve DBP gibi BAAS diktatörlük kurumları kurdukları halde, PKK tepesindekiler 40 yıldır yerlerinde durdukları halde, onlara diktatör demiyorlar ama, % 50 üzerinde halk oyu alan ERDOĞAN’a diktatör diyebiliyorlar.

‘Kürtler yok edilecek’ diyerek, korkutmaya çalışıyorlar. Kürtler devletin her kademesinde varlar. Mecliste varlar, her yârde varlar ve Türkiye’yi de kendi ülkeleri olarak görüyorlar. Bunun farkınalar ama, gerçeği inkar ediyorlar.

‘Faşist düzen geliyor’ diyerek, korkutmaya çalışıyorlar. PKK’nin kurmaya çalıştığı düzenin, faşist BAAS tipi bir düzenin en zirve noktası olduğu gerçeğini bile inkar ediyorlar bununla.

‘AK Parti ile MHP işbirliği yapıyor’ diyerek, korkutmaya çalışıyorlar. CHP ile işbirliği yaptıkları halde AK Parti ile MHP işbirliği içinde diyerek halkı korkutuyorlar.

MHP özellikle 15 Temmuz direnişine karşı dik durarak Kürtler arasında da bir sempati yakalamıştır. Bu henüz oya dönüşebilecek bir sempati değil ama, ciddi bir imaj düzelmesi var. MHP bunu değerlendirebilir. MHP’nin Kürt düşmanı olmadığı, PKK şiddetine karşı olduğu gerçeğini ise, zaten yıllardır çarpıtıyorlar.

Referandum sürecinde her parti birbirleri ile işbirliği yapabilir. Yasal sınırlar içerisinde yapılacak her türlü ittifak, işbirliği,… meşrudur ve haktır. AK Parti ile MHP işbirliği de CHP ile HDP işbirliği de yasal sınırlar içerisinde meşrudur ve haktır. CHP, HDP ile ittifak yapabilir hatta ileride CHP ile HDP tek parti olarak birleşebilir de. Bu da kendi kararlarıdır.

 .
 Başkanlığa Kürtler EVET HDP hayır PKK boykot diyor – Galip İlhaner 18 Ocak 2017

  
532 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın