Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret326950
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Kürtler neden EVET dedi? - Galip İlhaner 25 Nisan 2017

Kürtler neden EVET dedi? - Galip İlhaner 25 Nisan 2017


 Kürtler neden EVET dedi? - Galip İlhaner 25 Nisan 2017

 REFERANDUMDA KAZANANLAR VE KAYBEDENLER - Galip İlhaner 25 Nisan 2017

Kürtler neden EVET dedi? - Galip İlhaner 25 Nisan 2017

 

Referandumda Kürtlerin desteğinin alındığı açık ve net bir şekilde görünmektedir. Çok sayıda sebep sayılabilir. Ama, en önemli sebep; Türkiye’nin BEKA (Türkiye’nin geleceği, Irak ve Suriye,… yaşadıkları süreç) sorununa olan duyarlılıktır. Kürtler kendi geleceklerini TABİKİ Türkiye’de görmektedir. Dünyadaki bütün Kürtler, Türkiye’ye bakmaktadır.  

 

Kürtler, PKK’dan kurtulmak için, referandumu bir fırsat olarak değerlendirdi. Fakat HDP’nin oylarını önemli ölçüde koruduğu da görülmektedir. Bunun temel sebebi; Kürtlerin PKK ve HDP’yi marjinalleştirmesi için, bir geçiş dönemine ihtiyaç duymasıdır. İnsanlar, daha önce taraftarı oldukları bir oluşumu öyle hemen bırakmazlar. Ancak, bu geçiş Ak Parti üzerinden (ki bu çok zor görünmektedir) ya da AK Parti’nin kuracağı milli bir Kürt Hareketi üzerinden sağlayabilir.

 

PKK (HDP)’nın maksimuma ulaşan, % 13 içerisindeki maksimum kemik oyu, % 3-4 arasıdır. Bu oran daha uzun yıllar böyle kalacak gibi görünmektedir. Yapılacak stratejik hamlelerle PKK, kemikleşmiş bu çekirdek tabanına inmeye zorlanabilir.

 

Evet oylarına ekonomik yatırımlar da önemli bir etkide bulunmuştur. AK Parti iktidarı ile birlikte bölgede ciddi bir hizmet yapılmıştır. Bu durum kısmi bir şekilde referandum sonuçlarına da etkide bulunmuştur.

 

ERDOĞAN faktörü de en önemli sebeplerden biri. Kürtler AK Parti’den ziyade Erdoğan’a daha çok bağlı. Hem de II. Abdülhamit gibi. Erdoğan Kürtler için II. Abdülhamit’tir ve Osmanlıdır. Ortak geçmiş ve ORTAK gelecektir.

 

Erdoğan faktörü hem EVET oylarını arttırmıştır hem hayır oylarını arttırmıştır.

 

EVET oyu verenlerin büyük bir kısmı, ERDOĞAN için EVET demiştir. Hayır oyu verenlerin önemli bir kısmı da, ERDOĞAN’dan sonra ne olur? Sorusuna tatmin edici bir cevap bulamadıkları için, Erdoğan’a EVET Erdoğan sonrasına da hayır oyu kullanmıştır.

 

Referandumda Barzani’nin de kısmen etkisi oldu. Barzani Türkiye Kürtleri üzerinde fazla etkili değil ama, etkisi gittikçe de artıyor. Bunu da burada not etmiş olalım. Türkiye’nin Milli bir Kürt hareketi başlatarak, dünyadaki bütün Kürtleri Türkiye’ye bağlaması kesinlikle zorunludur. Bu durumu hala anlayamayanlar da maalesef var.

 

Güvenlik önemli bir etken. Olmazsa olmazdır güvenlik. Bölgede güvenlik arttıkça, PKK da o oranda gerilemektedir. Bunun etkileri; Kasım seçimlerinde de referandumda da görüldü. Ayrıca bu ortam henüz tam olarak sağlanabilmiş de değil. Bunu da ifade etmekte de fayda var.

 

PKK’nın çözüm sürecine İHANET etmesi ve bundan dolayı da HDP’nin halkın karşısına çıkacak yüzünün olmaması referandumu etkileyen bir diğer etken olmuştur. HDP’nin çözüm sürecini heba etmesi, Kürtlerin referandumda EVET demesini etkileyen önemli bir sebep olmuştur.

 

 

REFERANDUMDA KAZANANLAR VE KAYBEDENLER - Galip İlhaner 25 Nisan 2017

 

Kısaca ifade etmemiz gerekirse;

 

Referandumun kazananları; kesinlikle Erdoğan ve Kürtler olmuştur. Fakat, Hüda-Par ve BBP de (EVET tarafındaki) referandumun kısmen kazananı olmuştur. Zaman ilerledikçe bu daha iyi görülecektir.

 

Referandumun kısmen (hayır tarafındaki) kazananı; CHP, MHP muhalifleri, ,… olmuşlardır. CHP, ılımlı politikasını sürdürürse, CHP de Türkiye de kazanacaktır. Fakat görüyoruz ki CHP bu fırsatı değerlendirmekten şimdiden uzaklaşmıştır.

 

Referandumun kaybedenleri; Saadet Partisi, PKK/HDP, MHP, AK Parti,… şeklinde ifade edilebilir. Saadet Partisi de gittikçe millilikten uzaklaşarak ulusalcılığa kayıyor. SP bir eksen kayması yaşıyor. Bu konuya ileriki günlerde değineceğiz.

 

Referandum ittifaklarının şimdilik, ‘hormonlu ittifaklar’ olduğu da görülmektedir.

 

Kürtler de Cemaat tabanı da şu anda bir geçiş dönemi yaşıyor. PKK’dan kurtulmak isteyenler; Barzani üzerinden, FETÖ’den kurtulmak isteyenler; Meral AKŞENER üzerinden bir çıkış yolu arıyorlar. Bu duruma, AK Parti de henüz yeterli bir cevap verebilmiş değil.

 

AK Partinin bu geçiş dönemini kendi üzerinden sağlaması da zor görünmektedir. Ciddi bir rehabilitasyon süreci gerekiyor.

 

AK Parti ve MHP ittifakı tam bir onay alamadı ama, AK Parti-MHP-Kürtler ittifakı önemli bir onay aldı. Bunu da ifade etmiş olalım.

 

AK Parti; ne PKK, ne FETÖ, ne BARZANİ, ne … diğer oluşumlar,…  üzerinden hareket ederek, AK Parti herkese yeter stratejisi ile hareket etmelidir. Bunu sağlamanın yolu da ADALET uygulamaktan, ADİL olmaktan geçer. Samimiyetle; ADALET vadetmekten ve ADİL olmaktan geçer.   

 

AK PARTİ İLK OLARAK;

 

Hükümet ilk olarak ekonomiye el atmalı ve ekonomik canlanmayı sağlamalıdır. İkiz yasalar bir diğer önemli konu olarak beklemektedir. AK Parti ve ERDOĞAN ayrıca, Barzani’yi de emperyalist güçlerin ellerinden kurtarmalıdır. Barzani şu anda kuşatılmış bir durumdadır. Barzani’nin tekrar seçilmesi büyük ihtimalle engellenecek ve IKBY ilk seçimlerden sonra Barzanisiz yola devam edecektir. Emperyalizmin yaptığı plan da budur. Suriye sorunu ve Suriyeli misafirlerimiz için de stratejik ve kalıcı çözümler üretmelidir.

 

Referandum sonuçları tekrar ülkemize hayırlı olsun.

 

 
 Kürtler neden EVET dedi? - Galip İlhaner 25 Nisan 2017

 REFERANDUMDA KAZANANLAR VE KAYBEDENLER - Galip İlhaner 25 Nisan 2017

  
402 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın