Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret327198
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Ya Misak-I MİLLİ Ya Arz-I Mevud - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

Ya Misak-I MİLLİ Ya Arz-I Mevud - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

 
 Ya Misak-I MİLLİ Ya Arz-I Mevud - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

Ya Misak-I MİLLİ Ya Arz-I Mevud - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017Anadolu Coğrafyasını (Ortadoğu/İslam Dünyası); fiili durum oluşturarak, kantonlara ayırıp bölme stratejisi uygulanıyor. Bu planın uygulayıcısı, ABD ve yedeğindeki güçlerdir. PKK üzerinden, bütün Kürtleri perişan edecek, 2. İsrail kurma planı da adım adım yürümektedir. Ya Misak-I MİLLİ (Büyük TÜRKİYE) Ya Arz-I Mevud (Büyük İsrail) seçenekleri ile karşı karşıyayız.

 

ABD, IRAK’ta; Barzani (Kürt)-Irak (Arap) çatışması çıkararak, PKK’ya Kürdistan adı altında (2. İsrail), bağımlı/bağımsız devlet olma yolunu açıp, PKK’yı Kürtlerin tek temsilcisi yapmaya çalışıyor. İleride Barzani (Irak Kürtlerini)’yi PKK ile birlikte hareket etmeye, hatta PKK’ya katılmaya (iltihak) bile zorlayabilir. Ya Barzani PKK’ya katılacak ya da PKK Barzani’ye katılacak. ABD kimi daha iyi kullanacaksa o başarılı olacaktır.

Türkiye, bu realiteye göre stratejiler belirlemek zorundadır. Ya Misak-I Milli gerçekleşecek, ya da Arz-I Mevud. Ya Türkiye büyüyecek ya da İsrail (2. İsrail PKK devleti ile) büyüyecek.

KÜRDİSTAN; 2. AZERBAYCAN MI, 2. HATAY MI, 2. İSRAİL Mİ OLACAK? - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

Bunun önüne geçmek için, Musul (Kürtler)-Kerkük (Türkmenler) kardeşliği tesis edilmelidir. Aksi halde, Musul-Kerkük çatışması çıkar. Musul-Kerkük çatışması demek; Irak’ta Kürt-Türkmen çatışması, Türkiye’de Türk-Kürt çatışması demektir. Bu da ileriki yıllarda, Türk-Kürt savaşına zemin hazırlamak demektir.

Her şeyden önce Türkiye, dünyadaki bütün Kürtler üzerinde stratejiler geliştirmelidir. Dünyadaki bütün Kürtler için tek çekim merkezi, Türkiye olmalıdır.

Türkiye büyümek zorundadır. Büyümezse küçülmek zorunda kalabilir/kalacaktır. Küçülmenin önüne geçmek için, büyüme stratejisi (konjoktüre göre ütopik bile görülse) gereklidir. Bu da ancak Misak-I Milli hedefi ile olur.

Kerkük Barzani’ye bağlanırsa, Misak-I Milli’nin gerçekleşmesi daha kolay (kısa süreli) olur. Kerkük, Irak’a bağlanırsa, Misak-I Milli’nin gerçekleşmesi neredeyse imkansız hale gelir.

Musul (Kürtler)+Kerkük (Türkmen) = Türk-Kürt Birliği demektir. Türkiye bu birliği sağlayamazsa, daha sonra çatışmayı önlemek kaçınılmaz hale gelebilir ve bu çatışmayı durdurmak da son derece zor olacaktır.

ABD KISMEN KANDİL’E, PKK DA KISMEN ŞENGAL’E YERLEŞ(TİRİL)EBİLİR  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

ABD, PKK’yı (kısmen) Kandil’den çıkarıp Şengal’e yerleştirerek, PKK ile ortak bir şekilde KANDİL’de askeri üs kurabilir. Bu arada ABD, Barzani yerine PKK’ya daha açık bir şekilde oynamaktadır.

Aslında ABD, bütün Kürtlerin peşindedir. Barzani (şimdilik) sadece Irak Kürtlerine oynamaktadır. PKK ise, ABD gibi bütün Kürtlere oynamaktadır. Bundan dolayı PKK, ABD’ye daha çok lazımdır. Ayrıca, Barzani İslami bir harekettir. PKK ise, laik (Komünist) bir harekettir. Bunun gibi çok sayıda neden ve Barzani’nin Misak-I Milli’ye dahil olma ihtimali/isteği de, ABD’nin PKK’yı desteklemesinde önemli bir etkendir.

Kısacası ABD, PKK’yı, İsrail’in güvenliği ve Türkiye’yi tehdit (bölmek) edip kullanabileceği bir araç olduğu için destekliyor. Barzani’ye ise, Türkiye Misak-ı Milli ile büyüyeceği için şimdilik karşıdır. Barzani, Türkiye’yi bölmek için strateji değiştirirse, ABD hiç tereddüt etmeden Barzani’yi de destekleyebilir. ABD’nin Kürtlere desteği, konjoktüre göre değişmekle birlikte, son derece stratejiktir ve kendi amacına uygundur.

Sonuç olarak; ya Barzani’ye ya PKK’ya devlet kuracaklar. Barzani bağımsız devlet kurarsa, Kürt devleti olabilir. PKK kurarsa, PKK 2. İsrail devleti olur. İki aktör (Barzani-PKK) de Kürtlere devlet vadetmektedir. Devlet vaadi, reddedilmesi son derece zor bir gerçekliktir.

Irak’ı bir arada tutmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Suriye için ise, henüz geç kalınmış değil. Irak ordusu; Şii, Sünni,… ve Kürtlerden oluşan MİLLİ bir ordu haline getirilmeden, Irak’ın parçalanmasının önüne geçilemez. Irak’ın bugün içinde olduğu durumun en temel nedeni; ABD’nin Irak ordusunu milli bir ordu olmaktan çıkarıp, bir Şİİ ordusuna dönüştürmesidir. Aynı oyun Suriye’de de uygulama aşamasındadır. Ordusu milli olmayan bir ülke; dağılmaya, parçalanmaya mahkumdur.

 

IRAK ORDUSUNA YAPILDIĞI GİBİ, TSK’DAN IŞİD BENZERİ BİR ÖRGÜT ÇIKARTILABİLİR  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

TSK’dan kaçan subaylar Kandil’e yerleştirilerek, IŞİD benzeri bir terör örgütü de kurdurulabilir. Irak ordusuna yapılan, TSK’ya da yapılabilir. Bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. ABD’nin Kandil’e bu kadar önem vermesinin çok sayıda önemli sebebi var. Bu sebeplere petrol,… ya da başka madenler de eklenebilir.

TSK milli bir ordudur. 81 milyon insanımızın milli ordusudur. Bundandır ki hiçbir Kürt; çocuğunu TSK yerine PKK’ya göndermez. Bugüne kadar tek bir Kürt dahi, çocuğunu PKK’ya göndermemiştir. Ama, her Kürt, kendi evladını TSK’ya, kendi milli ordusuna göndermektedir. Bu TSK’nın milli bir ordu olmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye’yi bölmek, parçalamak isteyenlerin yapacakları en büyük hamle, TSK’yı milli bir ordu olmaktan çıkarmak olacaktır. Bunun önemli hamlelerinden biri, 15 Temmuz darbe girişiminde atılmıştır. Ayrıca PKK, artık Suriye dışında eleman bulmakta da zorlanıyor. Suriye’deki devlet kurma ideali bazı Kürt gençlerini hala etkilemektedir. Suriye (Rojava,…), belli bir süre daha ulusalcı Kürt gençlerinin cazibe merkezi olmaya devam edecek gibi görünmektedir. Rojava, Kobani,… aynı zamanda PKK’dan kurtulmak isteyen Kürtler için de bir araç, bir cazibe merkezi olmaya doğru gitmektedir. PKK’ya gitmek istemeyenler, bu durumdan kurtulmak için, Suriye’yi bir çıkış yolu olarak görmektedirler.

 

ABD’Yİ DURDURMANIN YOLU AMERİKA KITASINDAN GEÇER  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

ABD (şimdilik) ancak, Amerika kıtasındaki bir güç tarafından durdurulabilir. BREZİLYA, MEKSİKA, VENEZÜELA, KANADA, ARJANTİN,… gibi bir ülkenin nükleer güce sahip olması, ABD’yi dengeleyebilir. ABD’ye karşı olan güçlerin yapması gereken, Amerika kıtasındaki bir (BREZİLYA, Meksika,…) ülkeyi, ABD’ye karşı güçlendirmektir. ABD’nin içeriden parçalanmasını beklemek yerine, böyle bir strateji uygulanmalıdır. Ayrıca, ABD vatandaşlarını da son derece acı bir gelecek beklemektedir. ABD’nin dünya insanlığına acı çektirmesine seyirci kalan Amerikalılar, gün gelecek, İlahi ADALET tecelli ettiğinde, büyük acılar çekeceklerdir. Temennimiz; Amerikan halkının, kendi ülkelerinin yöneticilerine uyarılarda bulunarak, onları engellemeye çalışarak, ABD’nin dünyaya daha fazla acı çektirmesinin önüne geçmeleridir.

İSRAİL’İ DURDURMANIN YOLU İSRAİL’İN TÜRKİYE İLE SINIRDAŞ OLMASINDAN GEÇER  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

İsrail, İslam dünyasının bağrına saplanan, Batı dünyasının HAÇLI HANÇERİ’dir. Bu hançeri, İslam dünyasına daha fazla zarar vermemesi için durdurmak gerekiyor. Bunun yolu da Türkiye ile İsrail’in komşu (sınırdaş) olmasından geçer. Bu sınırdaşlık ancak, Suriye üzerinden gerçekleşebilir.

Türkiye; oluşturulacak olan güvenlikli bölgelerden en fazla Kuneytra (Golan Tepeleri)’ya önem vermeli, Kuneytra’da kalıcı ASKERİ ÜS kurmalı ve İsrail ile doğrudan sınır olmalıdır. Hatta gerekirse, Süleymanşah Türbesi Golan Tepelerine sınır olan Kuneytra’ya bile taşınabilir. Suriye’nin en stratejik yerlerinden biri olan Kuneytra, Türkiye’nin kontrolünde olmalıdır.

ASTANA SÜRECİ, TÜRKİYE’NİN BOP’A VURDUĞU EN BÜYÜK DARBE  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

Türkiye, Astana süreci ile BOP (G-BOP) planına büyük bir darbe vurmuştur. İslam dünyasının; kantonlaşmasının, parçalanmasının, küçük devletlere bölünmesinin önüne geçmek için, BOP Kantonları yerine, güvenli bölgeler (stratejisi ile) oluşturularak, büyük oyun önemli ölçüde bozulabilir. Burada bizi bekleyen en büyük tehlike; ABD, Suriye’yi fiili olarak işgal edip, Astana sürecini sabote edebilir.

AK CUMHURİYET PARTİSİ (AK-CP) - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017

Önümüzdeki süreçte sürekli rejim tartışması olacaktır. AK Parti; rejim ve cumhuriyet tartışmalarına son noktayı koymalıdır. AK Parti’ye önerim: AK Parti’nin adının değiştirilmesidir. AK Parti; AK Cumhuriyet Partisi (AK-CP-AKC-P) ya da Cumhuriyet AK Partisi (C-AK Parti) olarak yeni bir başlangıç yapıp, rejim tartışmalarını da bu şekilde bitirmiş olur. Ayrıca AK Parti; içerisindeki tasfiyeyi ‘makul/sessiz tasfiye’ şeklinde yapmalı. AK Parti (AKPliler); FETÖ suçlaması ile değil, performans kriterine göre (tasfiye) yenilenmelidir. Önüne gelene FETÖCÜ demek, ileride AK Parti’ye ciddi zararlar verebilir. Çalışmayan teşkilatlar (FETÖ suçlaması olmadan), önemli ölçüde yenilenebilir. Tasfiye yerine, YENİLENME yapılmalı. Mümkün olduğunca kimse küstürülmemelidir. Ayrıca; referandumda gerçekleşmeyen AK Parti-Saadet Partisi ittifakı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağlanmalıdır. Bundan böyle HDP değil, SP ön planda olacak. Buna göre hareket edilmelidir. AK Parti; 21 Mayıs kongresinde yenilenirken, özellikle Güneydoğudan MKYK’da; Avukat, hukukçu Ercan ENGİZ gibi cesur, dürüst şahsiyetleri de değerlendirmelidir. Bilenle bilmeyen, çalışan ile çalışmayan bir olamaz. Çalışanlar ödüllendirilmeli, çalışmayanlar da küstürülmeden pasif görevlerde bulundurulmalıdır. Bir davanın başarıya ulaşması; ADİL, hakkaniyetli,  kararlarla ve liyakate değer vermekle mümkündür.

.
 Ya Misak-I MİLLİ Ya Arz-I Mevud - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.
 KÜRDİSTAN; 2. AZERBAYCAN MI, 2. HATAY MI, 2. İSRAİL Mİ OLACAK? - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.
 ABD KISMEN KANDİL’E, PKK DA KISMEN ŞENGAL’E YERLEŞ(TİRİL)EBİLİR  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.
 IRAK ORDUSUNA YAPILDIĞI GİBİ, TSK’DAN IŞİD BENZERİ BİR ÖRGÜT ÇIKARTILABİLİR  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.
 ABD’Yİ DURDURMANIN YOLU AMERİKA KITASINDAN GEÇER  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.
 İSRAİL’İ DURDURMANIN YOLU İSRAİL’İN TÜRKİYE İLE SINIRDAŞ OLMASINDAN GEÇER  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.
 ASTANA SÜRECİ, TÜRKİYE’NİN BOP’A VURDUĞU EN BÜYÜK DARBE  - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.
 AK CUMHURİYET PARTİSİ (AK-CP) - Galip İlhaner 8 Mayıs 2017
.

  
406 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın