Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret327198
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017

Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017


 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017

Bugüne kadar neden bağımsız bir Kürt devleti kurulmadı? 1. Dünya savaşında (İngiltere, Fransa,…) neden bir Kürt devletinin kurulmasına müsaade etmediler? Bunun en temel nedeni, Kürt(lerin) devletinin Türkiye ile birleşme korkusudur. Başka nedenler basit birer ayrıntıdır sadece. Emperyalistlerin bir Kürt devletini kurmamalarının en temel ve gerçek sebebi budur. Bugün de korkuları budur. Türk ve Kürt, tarih boyunca hep tek millet oldu, tek millet olarak da kalmaya devam edecektir. Tek milleti iki millet olarak bölmeyi  asla ve asla başaramayacaklar.

***

Irak’ın bölüneceği, Kürtler üzerinden bir devletin kurulacağı, açık ve net bir şekilde ortadadır. İçeride ve dışarıda, Kürtlerin de bir devleti olsun diyenler var. Bunlar daha çok; Kürt olmayanlar, bedelini ödemeyecek olanlar, bir devletin nelere mal olacağını, maliyetinin ne olacağı umurunda bile olmayan tuzu kurulardır. Kürtlerin neden, nasıl, niçin,…  ve ne kadar büyük bir bedel ödeyeceğini hesaplamaynalardır. Bunun Kürtlere maliyetini; Kürtler bilmiyor ama, derin güçler çok iyi biliyor.

 

Bağımsız (bağımlı 2. İsrail PKK devleti olma ihtimali yüksek) Kürt devleti için: Kürtlerin de bir devleti olsun, ne olacak?  Diyenler olacağı gibi, bunu ciddi bir tehdit olarak görenler de olacaktır.

***

Kürt devleti hangi merkezli kurulacak?

Türkiye (Diyarbakır) merkezli mi?

İran (Mahabad) merkezli mi?

Irak (Erbil) merkezli mi?

Suriye (Rojava-Kobani) merkezli mi?

Bu konunun aktörleri; Türkiye, Irak, İran, Suriye,…  ABD, İsrail, AB, Rusya,… bu konuda hangi stratejiye göre hareket edecekler?

ABD-İsrail ikilisi, yıllarca destekledikleri Barzani’yi şimdilik PKK için yalnız bırakmış gözüküyorlar. Bu bir taktik mi? Derin güçler; bağımsız Kürdistan’ı, Türkiye topraklarında ve Türkiye (Diyarbakır) merkezli olarak mı tasarlıyorlar/planlıyorlar? Irak (Erbil) ve Suriye’den sonra bölünme sırası İran’da mı Türkiye’de mi? Bu sorulara tatmin edici cevaplar için stratejik hareket etmeliyiz.

***

Türkiye ne yapmalı?

Türkiye, bağımsız Kürdistan’ı, Irak merkezli kuramazsa, Türkiye merkezli olarak kabul etmeye zorlanacaktır. Erbil merkezli olarak kuramazsa, Diyarbakır merkezli olarak kabul etmek zorunda kalabilir/bırakılabilir. Onun için Türkiye, son derece stratejik hareket etmelidir. Realiteye göre hareket etmelidir. Türkiye, Barzani’nin kuracağı devleti perde gerisinden kendi çıkarlarını koruyarak ve Barzani devletinin bütün kurumlarına hakim olup, Misak-ı Milli’ye evrimle şartı ile destekleyebilir. Çünkü, Kürt devletinin kurulması kaçınılmazdır. Ya Barzani (Türkiye), ya başka bir (Barzani yerine ABD-İsrail,… belirlediği) aktör, ya da PKK (ABD-İSRAİL) kuracaktır. Bütün mesele hangi aktörün kuracağıdır.

***

Kürtler ne yapmalı?

Kürtler ümmetçi ve milli bir toplumdur. Selam (Pax-Barış) Kürtler olarak, barış üzerine bir halk olmayı seçmeliyiz. Anadolu İSLAM coğrafyasının barışı, büyük ölçüde Kürt Halkına bağlıdır. Kürtlerin en büyük devleti Türkiye’dir. Dünyadaki bütün Kürtler; Anadolu (İslam) dünyasının lideri olan Türkiye’ye bağlanacaktır. Türk ve Kürt; ilelebet, TEK MİLLET olarak ve birlikte yaşayacaktır.

***

MHP ne yapmalı?

Şimdilik AK Parti ve ERDOĞAN’ın en büyük müttefiki olan MHP; Kürtler ve Barzani ile ilgili çelişkilerinden tamamen kurtulmalı ve realiteye göre hareket etmelidir.

***

Kürdistan; (son derece zor bir ihtimal) İsviçre gibi mi olacak, Filistin (yüksek ihtimal, Filistinlileşme süreci başlar) gibi mi olacak?

***

Kürdistan (Barzani) İslam Cumhuriyeti mi, 2. İsrail (PKK) devleti mi geliyor?

Bağımsız Kürdistan’ın önündeki en büyük engel; Kürtler  mi?, PKK mı?, Türkiye mi? İran mı?,… yoksa başka aktör/ler mi?

***

 

Kürdistan İslam Cumhuriyeti mi olacak?

 

2. Selahaddin EYYUBİ Devleti mi?

2. Kıbrıs mı?

2. Hatay mı?

2. Azerbaycan mı?

2. Kuzey Kore (Komünist) mi?

2. İsrail mi?

Nükleer güce sahip bir PKK devleti mi?

Dört devlet ile savaşmak zorunda bırakılacak faşist bir devlet mi?

Yoksa,

Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi olacak?

Buna büyük ölçüde Türkiye (Erdoğan – Bahçeli) karar verecek.

***

Ya Misak-ı Milli ya Arazı Mevud

 

Kürdistan, Misak-ı Milliye evrilerek, Türkiye’ye mi katılacak?

Türk - Kürt Savaşı mı çıkacak?

Türk - Kürt (TÜRKÜ) Birliği mi kurulacak?

Cevabını bekleyen soru çok.

Daha önce; Ya Misak-ı Milli ya Arzı Mevud, (http://www.milatgazetesi.com/ya-misak-i-milli-ya-arz-i-mev-ud-makale-113161 - 9 Mayıs 2017) diyerek, konuyu özetlemiştik.

***

Stratejik zorlu süreç başlıyor

 

Bütün Kürtleri ve Türkiye’yi derinden etkileyecek bir sürece doğru gidiyoruz.

Türkiye ve Türkiye Kürtleri, Irak Kürtlerinin referandumuna hazır mı?

Dahası, Irak Kürtlerinin bağımsızlık ilanına; Türkiye, İran, Suriye ve Irak devlet olarak hazır mı? Dört ülkenin vatandaşı olan Kürtler hazır mı?

Duruma bakılırsa; Anadolu (İslam/Ortadoğu) Coğrafyasını, kanton devletlere ayırmak isteyen dış (ABD, İsrail, AB, Rusya,…) güçler, buna çoktan hazır.

Oysa bu konuya, en fazla Türkiye’nin hazır olması gerekmektedir.

***

AK Parti ve MHP Strateji Birimi (Komisyonu) kurulmalı

 

AK Parti ve MHP, ortak bir strateji birimi kurarak; IKBY bağımsızlık referandumu ve bağımsızlık ilanı sonrası ile ilgili olarak; A, B, C, Ç, D,… Z  planları yaparak, Türkiye’nin bu konudaki temel stratejisini belirlemelidir.

Türkiye, bu konuyu seyrederek, süreci bekleyemez. Türkiye beklese de; ABD-İsrail, Rusya,… ve başkaları beklemeyecektir. Başkalarının; ABD, İ,… planları vardır. Türkiye; realiteyi kabul ederek, stratejiler belirlemelidir.

Türkiye realiteyi görmezse; ABD, İsrail, Rusya,… Kürdistan’ı kurarlar. Her aktör kendisine bir Kürdistan kurar.

Kürtlerin petrollerini; Suriye üzerinden Akdeniz’e, Irak üzerinden Basra Körfezi’ne çıkararak, dünya pazarlarına sunarlar. Türkiye, Kerkük-Yumurtalık boru hattını bile kapatmak zorunda kalabilir. Kürdistanları kuranlar, Türk – Kürt Savaşı da çıkarabilirler. Bu gerçeğe göre hareket edilmelidir.

 

***

Kürtleri; Barzani mi PKK mı başka aktör/ler mi daha çok etkileyecek?

 

Şimdilik görünen aktörler; Barzani ve PKK’dır. Fakat hiç beklenmedik şekilde; ABD, İsrail, Rusya, İran,… kendi aktörlerini devreye sokabilirler. Barzani, başkanlık seçimlerinde seçilemeyebilir. Barzani’nin yerine yeni bir aktör de çıkarılabilir. Yani bağımsız Kürdistan, Barzani’siz de ilan edilebilir.

Sonuçta, Barzani de, PKK da, başka bir aktör de, bütün Kürtleri etkileyecektir.

PKK devleti, ilerleyen zamanlarda özellikle Türkiye Kürtlerini daha fazla etkileyecektir.

Barzani devleti ise, bütün Kürtleri en başta etkileyecektir.

Kürtler; PKK devletine şimdilik sempati ile bakmayabilirler ama, Barzani devletine sempati ile bakarlar. Bu Türkiye için bir avantaj olabilir.

***

Barzani bütün Kürtleri, PKK Türkiye (Diaspora ve özellikle de Avrupa,…) Kürtlerini daha çok etkileyecektir.

 

PKK’nın beyni dışarıda (ABD ve İsrail’de) ama, gövdesi Anadolu (İslam) coğrafyasında ve ayakları (tabanı) da (Kürt, Alevi, Ermeni,… ) Türkiye’de. Türkiye merkezli bir terör örgütü olduğu için, Türkiye’yi derinden etkileyecektir.

Türkiye, PKK’nın kuracağı devleti işgal edeceğini ilan etmelidir. Türkiye, PKK’nın kuracağı devleti işgal etmezse, Türkiye’nin bölünmesine kesinlikle zemin hazırlar.

Türkiye, Barzani devletini; Misak-ı Milli’ye evrilecek stratejiler üreterek, ileride Türkiye ile birleşmesi için stratejiler geliştirmelidir.

***

Kürtler, Barzani’nin ya da PKK’nın vatandaşı değil, T.C. vatandaşıdır.

 

Türkiye Kürtleri; ne Barzani’nin, ne de PKK’nın vatandaşıdır. Kürtlerin (hatta bütün Kürtlerin) devleti de Türkiye’dir.  Kürtler T.C . vatandaşıdır, başka hareketlerin, devletlerin, özerk bölgelerin,… değil. Bu anlayış yerleştirilmelidir.

***

Barzani’nin önündeki en büyük engel, PKK’dır.

Barzani’nin önemli engelleri;

1. PKK

2. Kesnızani Tarikatı (görev bekliyor)

3. Haşdi Şabi (İran, konjoktüre göre değişebilir. İran, Barzani’nin kuracağı bağımsız Kürt devletine karşıdır ama, Kürt devleti kaçınılmaz olursa, Türkiye/Diyarbakır merkezli kurulmasını destekleyebilir. PKK’nın devlet kurmasını tercih ederek, Şİİ Irak ile birleşme yoluna gidebilir)

4. ABD - İsrail (şimdilik ikisi de Barzani’den değil, PKK’dan yanalar. Rotayı her an Barzani’ye ya da Barzani yerine hazırladıkları yeni bir aktöre çevirebilirler)

ABD ve İsrail, Barzani’yi kendi kontrollerinde (Barzani Türkiye etkisinde olursa) tutamazlarsa, Kesnızani tarikatı ile çökertme, PKK ile de vurma yoluna gidebilir.

Burada belirleyici olacak temel aktör Türkiye’dir. Türkiye, Barzani’yi emperyalistlerin elinden kurtarmalı ve Barzani’nin bütün kurumlarına (Ordu, MİT, Emniyet, Eğitim,…) hakim olmalıdır.

 

Barzani’nin önündeki en büyük engel, şimdilik PKK görünüyor. PKK, Barzani’den önce devlet kurmak istediği için mücadele ediyor. Barzani’nin bağımsız devlet kurmasını engellemek için, her şeyi yapacaktır. Barzani’yi öldürmek dahil, her yola başvuracaktır.

Barzani’nin İslami yönüne karşı olan ABD, dinsiz ve nükleer güce sahip bir 2. İsrail PKK devleti kurma istiyor. ABD, Kürt Halkını, İSLAM dininden uzaklaştırıp, seküler (LAİK) bir toplum yapmayı hedeflemektedir. ABD, PKK’yı modern bir ordu haline getirmeye çalışıyor. ABD; PKK’yı, Anadolu (İslam/Ortadoğu) Coğrafyası’nda, İsrail’den sonraki en güçlü devlet yapmaya çalışıyor. PKK devleti İsrail’in İKİZ KARDEŞİ olarak kurulacak.

***

Kürdistan adını; devlet adı olarak, ilk kim (Barzani mi?, PKK mı?, başka bir aktör mü?) kullanacak?

 

Barzani ile PKK arasında; hem Kürt devletini kim kuracak  yarışı var, hem de Kürdistan adını ilk kim kullanacak yarışı var. Hatta buna savaş da diyebiliriz. Kürdistan ismini kim kullanacak savaşı.

Kürdistan adı kimde kalırsa, en avantajlı o olacak. Kürdistan adı ile Barzani devlet kurarsa, bu PKK’nın sonu demektir. PKK’nın neredeyse, hiç bir önemi kalmayacak.

PKK ve ABD, Kürdistan ismini, Barzani’den önce kullanmak istiyorlar. Barzani’nin acele etmesinin en önemli sebebi de budur. Yani, PKK’nın kendisiden daha önce, ABD, İsrail,… desteği ile devlet kurması.

***

Türkiye Kürtleri millidir.

 

Türkiye, Barzani ve PKK’nın Türkiye Kürtleri üzerindeki etkisini mümkün olduğunca azaltmalıdır. Türkiye Kürtleri hep milli olarak kalmalıdır.

***

Çatışmadan savaşa doğru

 

Bugüne kadar Türkiye ile PKK arasında çatışma vardı. PKK, bundan böyle (ağır silahlara sahip) savaş konseptine geçecek. Savaş da devletler arasında olur.

 

PKK söylemleri artık tamamen tükendi. Geriye sadece bağımsız Kürdistan için savaşmak kaldı. PKK’nın istismar edeceği neredeyse her şey ortadan kalktı. AK Parti ve ERDOĞAN iktidarı, PKK’nın kullanabileceği bütün malzemeleri elinden aldı. Geriye sadece tek neden kaldı. Bağımsız Kürdistan ilanlı savaş. PKK, her an, bağımsızlık için savaşıyoruz ilanı yapabilir. Bunun Türkiye Kürtlerindeki karşılığını ölçemiyor. En önemli nedeni budur. Yani, Türkiye Kürtlerinin, Türkiye’ye (kendi ülkelerine) ihanet edip etmeyeceğini ölçemiyor. Kürtlerin Türkiye’ye, yani kendi devletlerine bağlılığı, PKK yöneticilerini ve arkasındaki güçleri kahrediyor. PKK, Türkiye Kürtlerine güvense, Kürtlerin kendi ülkelerine ihanet edeceklerini bilse, buna inansa,… KESİNLİKLE  Büyük Kürt Serhıldanını (İSYAN), Kürt baharını,… hemen başlatır. PKK; Türkiye’yi Suriye gibi derinleşmiş bir savaşa çekip, hem Türkleri, hem Kürtleri cezalandırmak için, fırsat kollamaktadır. PKK’nın gücü yettiği anda, bunu deneyecektir.

***

Kürt baharı mı Arap baharı mı?

 

Yeri gelmişken, daha önce bu konuyu aşağıdaki makalede gündeme getirmiştik.

 

“Kürt baharı mı Arap baharı mı - Galip İlhaner VAN 17 Haziran 2016

 

Arap Baharı, aslında Kürt Baharı olarak başlayacaktı. Arap baharı olarak başlarsa da Suriye merkezli olarak başlayacaktı. Planlanan strateji buydu. Ama, Muhammed BUAZİZİ, kıvılcımı TUNUS’tan başlatınca işler karıştı. Zaten her şey hazırdı. Türkiye rol modeldi. Ortadoğu yıllardır dışarıdan ve diktatörler üzerinden yönetiliyordu. Halk canından adeta bezmişti. ELCEZİRE bir altyapı oluşturmuştu. Sosyal medya buna göre dizayn edilmişti. STK’lar hazırdı. Uzaktan kumanda BOP devriminin finansı da Batı destekli olarak hazırdı. Kısacası her şey hazırdı. Ama, baharı Kürtler mi başlatacaktı Araplar  mı?

 

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), rejimlerin değişmesini de öngörüyordu ama asıl strateji, sınırların değişmesine dayanıyordu. Ortadoğu’da sınırları değiştirebilecek tek Halk Kürtler’dir. Dolayısı ile Kürtler üzerine oynanacaktı. Ama, bir sorun vardı. Kürtler’in gücü buna yetebilecek miydi? Kürtler vatandaşı oldukları kendi öz vatanları olan; Türkiye, İran, Irak, Suriye’yi bölebilecek güçte miydiler? Türkiye Kürtler’i: Türkiye’ye entegre olmuş ve Türkiye’yi kendi vatanı, ülkesi, devleti,… olarak görüyordu. İran Kürtleri: İran’a kısmen entegre olmuş ve ciddi bir isyan kapasitesi yoktu. Irak Kürtleri: Zaten bağımsızlık yolunda ilerliyordu. Suriye Kürtleri: yeterince örgütlü değildi. bu tablo Kürtler’in üzerine oynamanın zor olduğunu gösteriyordu. Ama, yine de denenmeliydi.

 

Öncelik Suriye Kürtleri’ne verildi. Kürtler, sınır değişikliği için, ancak Suriye üzerinden kullanılabilirdi. Bu süreçte Suriye ile neredeyse birleşecek olan  Türkiye ise, Suriye üzerinden cezalandırıldı. Arap Baharı başlamasaydı, Türkiye Suriye ile neredeyse birleşecekti. Esed devrilseydi, Türkiye ile Suriye neredeyse birleşecekti. Bu iki alternatif de geçici olarak engellendi. Türkiye ancak Suriye üzerinden engellenebilirdi. Bu strateji devreye sokuldu ve kısmen de başarılı oldu.

 

Türkiye’yi durdurmanın tek yolu, Türk – Kürt savaşı çıkarmaktır. Savaş da devletler arasında olur. Türkiye’yi bekleyen en büyük tehlike: Türk – Kürt savaşıdır. PKK devletleşirse, Türk – Kürt savaşı kaçınılmazdır. Suriye’de PKK devletinin kurulması demek, Türk – Kürt savaşı demektir. PKK, Türkiye’yi İsrail gibi Kürtler’e zulüm yapan devlet, Kürtler’i ise, Filistinliler’in konumuna getirmeye çalışıyor. PKK’nın bu tehlikeli stratejisi; dış kaynaklıdır, bütün Kürtler’in Kuzey Irak’a sürülmesine ve büyük acılar çekmesine sebep olacak bir stratejidir.”, Kürt baharı mı Arap baharı mı - Galip İlhaner VAN 17 Haziran 2016,  http://selamanadolu.com/?Syf=18&Hbr=890506&/K%C3%BCrt-bahar%C4%B1-m%C4%B1-Arap-bahar%C4%B1-m%C4%B1---Galip-%C4%B0lhaner-VAN-17-Haziran-2016 - 17 Haziran 2016

 

***

PKK, devlet kuracağı bir toprak istiyor.

 

PKK toprak istiyor. Devlet kuracağı bir toprak istiyor. Fakat, ne Türkler PKK’ya toprak verir ne Kürtler PKK’ya toprak verir. Toprak hem Türklerde hem Kürtlerde kutsaldır ve namustur. Ne Türk ne Kürt, namusunu PKK’ya vermez, veremez.

 

PKK’nın toprak istemesi demek, çok kan akması demektir. Milyonun üstünde ölüm demektir. Bedeli çok ağır bir süreç demektir. Türk - Kürt savaşı ve milyonların perişan olması demektir. Batı (İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Aydın, Antalya, Mersin, Konya, Adana,…)  illerindeki bütün Kürtlerin, Doğu illerine sürülmesi demektir. Büyük acılar demektir. 2. Balkanlaşma demektir. Kürtlerin perişan olması demektir.

***

Kürdistan’a; Türkiye (Erdoğan ve Bahçeli) karar verecek

 

Kürdistan (Barzani/EYYUBİ) İslam Cumhuriyetinin kaderini; büyük ölçüde ERDOĞAN ve BAHÇELİ belirleyecek.

PKK 2. İsrail Komünist devletinin kaderini ise; ABD ve İsrail başta olmak üzere, dış güçler belirleyecek.

 

ERDOĞAN (AK Parti) ve BAHÇELİ (MHP); ya Misak-ı Milli’ye evrilecek olan Kürdistan İslam Devletine EVET diyecekler, ya da ABD - İsrail ikilisinin kuracakları, 2. İsrail PKK (Komünist) devletine (fiili olarak kabul etmek zorunda kalacaklar.) evet diyecekler.

 

Kürdistan İslam Cumhuriyetine ERDOĞAN ile birlikte MHP ve BAHÇELİ büyük ölçüde etki edecek.

Türkiye bunda rol oynamaza, ABD-İsrail ikilisi bunu yapacaktır.

Hatta ABD, Barzani’yi devirerek yine bir Kürdistan kurar. Türkiye ise sadece seyreder ve etkisiz birim eleman olur.

Kürdistan Türkiye’siz kurulursa;

Türkiye; Türkiye Kürtlerini de, bütün (İran, Irak, Suriye, Avrupa, Orta Asya, Kafkasya,…) Kürtleri de tamamen kaybedebilir.

Türkiye, kendi stratejisini kurmalıdır. Dünyadaki bütün Kürtleri Türkiye’ye bağlama stratejisi. Anadolu Barışı Stratejisi, TÜR - KÜ  BİRLİĞİ (Türk - Kürt Birliği) Stratejisi.

***

Ya Barzani ya PKK ya da başka bir aktör devlet (Kürt) kuracak

 

Şu bir gerçektir ki; bir Kürt devleti mutlaka kurulacak. Bu Kürt devletini; ABD-İsrail ikilisi mi kurduracak yoksa Türkiye (Erdoğan ve Bahçeli, Misak-ı Milli şartı ile) mi kuracak?

Irak Başbakanı haydar el ABADİ’nin bile, kendi ülkesinin bölünmesini anlayışla karşıladığı bir durumda, hangi halk, kendisine devlet kurulmasını reddedebilir ki, Kürtler de reddetsin? Kürtlere, emperyalist güçler tarafından, tarihlerindeki belki de en büyük havuç (KAZIK) uzatılmaktadır. Kürtler; bunu bir tuzak olarak değil de, bir fırsat olarak görebilirler.

***

Türkiye ve Kürtleri bekleyen kritik süreç başladı

 

Türkiye’yi ve Kürtleri son derece kritik bir süreç bekliyor.

Bağımsızlık referandumu (belki de Kürtler; Irak ile birlikte, Irak halkları ile kardeşçe ve birlikte yaşamayı seçer ve referandumda ayrılmaya hayır oyu kullanır.)

Bağımsızlık (Barzani, PKK,… dışında bağımsızlık ilanı yapacak aktörler de ortaya çıka(rtıla)bilir) ilanı

Hangi aktörün ilk önce (Barzani, PKK, Talabani, Goran,… başka aktörlerde çıka(rtıla)bilir) Kürdistan devletini kuracağı

Mezud BARZANİ’nin ölümü

Abdullah ÖCALAN’ın ölümü

Türkiye ve Kürtler bu kritik süreci en az hasarla atlatmalıdır. Bunun için stratejiler üretmek gerekiyor.

***

Şİİ İran ile Şİİ Irak Birleşebilir

 

Irak başbakanı Haydar el ABADİ, Irak Kürtlerinin bağımsızlık referandumu yapma kararını anlayışla karşıladığını ancak Eylül ayında oylama yapılmasına ise karşı olduğunu söyledi.

 

ABADİ, gelin (Arap, Kürt, Türkmen, Sünni, Şii,…) birlikte yaşayalım. Kendi ülkemizi bölmeyelim. Birlikte bir ADİL SİSTEM ve milli bir ordu kuralım, barış içinde ve kardeşçe yaşayalım demek yerine, Irak’ın bölünmesini, kendi ülkesinin bölünmesini,… anlayışla karşılıyorum diyor. Irak başbakanı, Irak’ın bölünmesine itiraz etmiyorsa, kim Irak’ı bir arada tutabilir? Kürtler neden istesin ki?

Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan Türkiye, bu durumda ne yapabilir ki? Irak kendi toprak bütünlüğünü savunmuyor ki, Türkiye de savunsun.

***

Şİİ İran ile Şİİ Irak tek Şİİ DEVLETİ olabilir.

 

Muhtemelen İran ve Irak, ileride tek Şİİ Devleti olarak birleşecektir. İran bu şekilde; Irak, Suriye, Lübnan,… üzerinden Akdeniz’e çıkacaktır. Irak da bunu istiyor gibi görünüyor. Kendi ülkesinin bölünmesini bundan dolayı anlayışla karşılıyor olabilir. Ya da emperyalist dayatmalara direnemiyor.

Böyle bir durumda, Türkiye; Musul - Kerkük,… ve Suriye Kürt bölgesini topraklarına katarak süreci sonlandırabilir. Yani İran ile Irak birleşmesi, Türkiye’ye Misak-ı Milli yolunu daha kolay açabilir.

***

İslami Sosyal Ağlar kurulmalı

 

İslam ülkeleri sosyal ağlar oluşturmalı. Google, Facebook, Twitter,… alternatif arama motorları ve sosyal ağlar oluşturulmalı. AnAdolu, PaxAnadolu, Selamİslam, Paxİslam, SelamAnadolu,… gibi adlar ya da bütün İslam ülkelerinde kullanılabilecek ortak kavramlar kullanılabilir.

***

Türkiye ve Pakistan Nükleer Silah Ortaklığı Yapmalı

 

Türkiye’nin nükleer başlıklı silahlara ihtiyacı var. Türkiye ile Pakistan ve dost ülkeler (Azerbaycan, Kıbrıs, Bosna Hersek, Katar, Güney Kore, Japonya, Brezilya,…) arasında bir askeri pakt da kurulabilir. Türkiye acilen Pakistan’dan nükleer teknoloji almalı. Pakistan’ın nükleer silahlarının bir kısmı Türkiye’ye taşınabilir. Türkiye, Pakistan’dan nükleer başlıklı silahlar (füze) satın alma yoluna gitmelidir.

***

TÜRKİYE; ÖNCE İNSAN BİLDİRİSİ ilan etmeli

 

Türkiye; İSLAM anlayışına göre ve veda Hutbesi eksenli, yeni bir 'İnsan Hakları İnsanlık Beyannamesi (İHİB)' hazırlamalı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ve Lahey ADALET Divanına alternatif,

'AnAdolu ADALET DİVANI ve ÖNCE İNSAN, İnsan Hakları Mahkemesi (AnaAdalet)’ kurmalıdır.
.
 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017
.
 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017
.
 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017
.
 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017
.
 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017
.
 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017
.
 Kürdistan İslam (EYYUBİ) Cumhuriyeti mi 2. İsrail mi? - Galip İlhaner - 15 Haziran 2017
.

  
311 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın