Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret327198
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Fergenekon Davası - Galip İlhaner 2 Ağustos 2017

Fergenekon Davası - Galip İlhaner 2 Ağustos 2017

 Fergenekon Davası - Galip İlhaner 2 Ağustos 2017


Fergenekon Davası - Galip İlhaner 2 Ağustos 2017Sivil komutanlar davası, F-ERGENEKON DAVASI başladı. Bu bir bakıma ERGENEKON davasının da devamıdır.

Bu aynı zamanda, F-ergenekon ile Ergenekon davalarının hesaplaşmasıdır.

Fergenekon’unBaşaktörleri;

1. Fethullah GÜLEN

2. Adil ÖKSÜZ

3. Kemal BATMAZ

Bu sivil komutanlar troykası, Fergenekon davasının baş aktörleridir.

Fergenekoncular, Ergenekoncuların yapacağı fiili askeri darbeyi engelleyerek, kendi darbelerini yapmışlardır. Bu davanın özeti aslında budur.

Fergenekon ve Ergenekon cuntaları, aralarında, kim önce darbe yapıp, ERDOĞAN ve AK Parti’yi devirecek?...  Yarışına girmiş veFergenekon, Ergenekon’u kısmen tasfiye ederek, kendi darbe girişiminde bulunmuştur.

Türkiye’de; TSK’da, neredeyse 10 yılda bir darbe yapma geleneği, teamül haline gelmiştir. Bundan dolayı, Türkiye’de bir fiili askeri darbe mutlaka ama mutlaka gerçekleşecekti. Darbeyi; kim kimi tasfiye edebilirse, o yapacaktı. Yani hangi cunta, diğer cuntayı tasfiye ederse, edebilirse,…başarılı olan cunta, darbe yapacaktı. Yani Ergenekoncular, Fergenekoncuları tasfiye edebilseydi, darbeyi Ergenekoncular yapacaktı. Üstelik,Ergenekoncuların yapacağı darbe girişiminin başarılı olma şansı da daha yüksekti. Tıpkı; 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan,…girişimleri gibi.

Aslında, TSK’ya en çok,Atatürkçü Kemalistler sızmıştır. TSK hep başka kesimlere kapalı kalmıştır. Bugüne kadarki darbeleri de hep Kemalist Atatürkçüler yapmıştır. Ta ki, 15 Temmuz darbe girişimine kadar. 15 Temmuz Fergenekon darbesi de yine, bir koalisyon darbesidir. Ama, başını,Fergenekoncular çekmektedir. Fergenekoncular, halkı hesaba katmadan, halkı bir koyun sürüsü görerek, halkı aptal yerine (bazı Kemalistler gibi) koyarak,…hareket etmiş ve halktan büyük bir tokat yemişlerdir.

Sonuçta, Ergenekoncuları kısmen tasfiye eden Fergenekoncular, 15 Temmuz gecesi, bir fiili askeri darbe girişiminde bulunmuşlardır.

Nasıl ki; her 10 yılda bir darbe yapan, muhtıra veren,… Kemalist Atatürkçü subaylar,… tamamen, tamamı,… TSK’dan atılmamışsa, dindar subaylar da, tamamen, tamamı,… FETÖ bahanesi ile TSK’dan atılmamalıdır. Kemalistler/Atatürkçüler/Ergenekoncular,… 15 Temmuz darbesini fırsata çevirerek, bütün dindar subayları, memurları,… TSK’dan ve devlet kurumlarından attırmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde Kemalist bir cuntanın, bir PERİNÇEK cuntasının oluşma riski de bulunmaktadır. Ayrıca, Ergenekoncuların yeni bir cunta kurması da mümkündür. Buna asla ve asla fırsat verilmemelidir.

Bundan sonra ne yapılmalı?

Bir kere, önce ADALET sağlanmalı. Yaş-kuru birlikte yanmamalı.Cezalandırma, mümkün olduğunca daraltılmalı.Ceza alan kişi sayısı ne kadar çok olursa, o kadar kemikleşmiş bir taban oluşur.

Bu hata, PKK ile mücadelede yapılmıştır.Zamanında PKK yerine, Kürtler ile mücadele edilmiştir. Cezalandırılan kişi sayısı çok fazla olduğu niçin, PKK ile mücadele etmek son derece zor olmuştur. PKK’nın marjinalleşmesison derece zorlaşmıştır.

Nasıl ki Müslümanlardan DEAŞ/IŞİD, Kürtlerden PKK çıkmışsa, çıkartılmışsa,…Cemaat gibi bir yapıdan da, FETÖ (Fergenekon Çetesi) terör örgütü çıkmıştır. Bu gerçek ortadadır. Bu gerçeği kabul ederek hareket etmek gerekmektedir.  Bu örgüt (FETÖ) ileride, PKK’nın bazı kampları kullanılarak, Türk DEAŞ/IŞİD terör örgütü olarak da karşımıza çıkartılabilir. Onun için, mümkün olduğunca, CEMAAT-FETÖ ayrımı iyi yapılmalıdır. Nasıl ki; Kürtler ile PKK ayrımının yapılması kısmen de olsa sağlanmışsa, Cemaat ile FETÖ ayrımı da kısmen de olsa, sağlanmalıdır.

Kişisel çıkar, mevki-makam hırsı,… gibi sebeplerden dolayı, yapılan iftiralar, yanlış bilgilendirmeler, iddialar,…titizlikle incelenmelidir. Adaletin büyük ölçüde sağlanmasına azami dikkat gösterilmelidir. Kripto FETÖCÜ adı altında; yapılan iftiralara, isnat edilen iddialara,…karşı, ciddi bir araştırma yapılmadan, hüküm verilmemelidir. Her örgütte olduğu gibi, FETÖ terör örgütünde de çekirdek kadronun kopması, uzun zaman alacaktır. İnsanlar; dava, minnet, İNAT,…gibi faktörlerden dolayı, daha önce bağlı olduğu yerden tamamen kopmada çok çok çok zorlanırlar. Bunun için, ciddi bir rehabilitasyon süreci uygulanmalıdır. 81 ilde, 15 Temmuz Barış/Diyalog Heyetleri (Yerel akil heyetler) kurularak, FETÖ tabanı ile iletişime geçilerek, bu insanlar terörden kurtarılamaya çalışılmalıdır. Gerçek suçlular dışında cezalandırma yoluna gidilmemelidir. Toptancı bir mantıkla, genellemelerle hareket edilmemelidir. Unutmamalıyız ki; hem FETÖ hem PKK, bir iç savaş konseptine sahiptir. İç savaş engelleyici tedbirler üzerinden hareket edilmelidir. İç savaş ancak, adaletin sağlanmasıyla bitirilebilir. Türkiye; DEAŞ, PKK, DHKP-C, FETÖ,…gibi terör örgütleri ile mücadele edecek ve bu badireleri atlatacak güce ve kudrete sahiptir. Bu da her yönüyle adaletin sağlanmasına bağlıdır.
.

  Fergenekon Davası - Galip İlhaner 2 Ağustos 2017

  
323 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın