Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret326985
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017

Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017
 Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017

Merkez sağdan milli sağa, AKP’den AK Parti’ye doğru gidiyoruz.

Türkiye’de merkez sağ olarak kavramsallaştırılan sosyoloji hep çoğunluk oldu.

Demokrat Parti’den Adalet Partisi’ne, Anap’tan DYP’ye,…

Menderes’ten DEMİREL’e, ÖZAL’danERDOĞAN’a

Bu tarihi miras hep güçlü liderlere devredildi ve günümüze kadar gelindi.

Türkiye siyasetinde, hep merkez sağ sosyoloji (seçmen kitlesi) belirleyici oldu.

Merkez sağ seçmen profilinde, sosyolojisinde,… büyük bir değişim görünüyor.

Merkez sağın sosyolojisi gittikçe millileşme doğrultusunda evriliyor.

ERDOĞAN, merkez sağı büyük ölçüde millileştirdi.

AK Parti eğer, ERDOĞAN (Erdoğanizm) doktrinini iyi uygulayabilirse, merkez sağın millileşme sürecini büyük ölçüde başarıya ulaştırabilirse, AK Parti (ERDOĞAN sonrasında da), daha uzun yıllar önemli bir aktör olarak yoluna devam edebilir.

Merkez sağın kaderi millileşme olarak değişiyor. Bunu da büyük ölçüde ERDOĞAN başarmış olacak.

ERDOĞAN, AK Parti’de ciddi bir değişim hareketi başlatıyor. Bu bir bakıma, AKP’den AK Parti’ye geçiştir. Ama, asıl önemlisi ise; merkez sağın milli sağa dönüşmesidir.

ERDOĞAN ve AK Parti bunu başarabilirlerse; sonları ANAP, DYP,… gibi olmaz. Eğer bu başarılamazsa, AK Parti’nin sonu da; ANAP, DYP,… gibi olur.

Bu da “Merkez Sağdan MİLLİ Sağa” yumuşak bir geçişle, stratejik bir geçişle mümkündür. Tasfiye yerine yenileşme ile mümkündür. AK Parti, FETÖ üzerinden tasfiye yaparsa tamamen çöker. Kendi içerinde bir iç savaş başlatır. AK Parti kendi kadrolarını kaybetmemeli. FETÖ etiketi ile hiç kimseyi partiden atmamalı, FETÖ etiketi ile hiç kimseyi tasfiye etmemeli. FETÖ etiketi ile ayrılan hiç kimse, AK Parti’ye fayda getirmez.

***

TASFİYE DEĞİL YENİLEŞME

 

Daha önce (19.04.2017) ,EurasiaDiaryhaber sitesineverdiğimiz bir röportajda, bu uyarıları yapmıştık.

***

“Galip İlhaner: Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti adayı ile AKP'li aday yarışacak – Özel – 19 Nisan 2017

Milat Gazetesi yazarı Galip İlhaner, Türkiye’deki referandum seçimlerini EurasiaDiary için değerlendirdi. İlhaner, Başkanlık seçimlerinde  Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına AK Parti’den bir aday çıkabileceğini söyledi. AK Parti’nin referandum sürecinde bazı hatalar yaptığını da ifade eden İlhaner, AK Partililerin önüne gelene FETÖ’cü diyerek kendi içinde bir iç çatışma çıkardığını, referandumda başarısızlığını ana nedeninin de bu olduğunu belirtti.

ED: Galip bey, ilk olarak, seçimi genel anlamda nasıl değerlendirirsiniz?

…. MHP ise içinde bulunduğu bu durumu, partide büyük bir temizlik yaparak düzeltmeye çalışacaktır. MHP yönetimi, muhaliflerini, özellikle Akşener’i, bir ‘parti kurmaya itme stratejisi’ ile hareket ederek, onları parti kurmaya zorlayarak, bu şekilde muhaliflerini marjinalleştirebilir. Bahçeli muhaliflerinin, MHP çatısı altında olmadan, başarılı olmaları son derece zor.

… Referandumdan neredeyse kazançlı çıkan tek kişi ise, Erdoğan olmuştur.

… AK Parti, PKK ile Kürtleri ayırmayı büyük ölçüde başarabildi ama, FETÖ ile Cemaat, bir diğer adla Nurcular, tabanını birbirinden ayırabilmeyi henüz başarabilmiş değil. AK Partililer; önüne gelene FETÖ’cü diyerek kendi içinde bir iç çatışma çıkardı. Başarısızlığının temel sebeplerinden biri de budur. Adalet tam olarak uygulanamadı. Zaman ilerledikçe, bu konu daha görünür olmaya başladı. AK Parti’yi bekleyen en büyük tehlike de budur. Çünkü bu bir iç çatışmadır.

Nasıl ki Kürtler ile PKK bir iç çatışma yaşıyorsa, FETÖ ile AK Parti de bir iç çatışma yaşıyor. PKK nasıl ki Kürtler arasında uçurumlar oluşturduysa, FETÖ de mütedeyyin kitleler arasında uçurumlar oluşturuyor.

Güneydoğu’da FETÖ ile CEMAAT ayrışması kısmen sağlanabilmiş durumda ama, batı illerinde bu derinleşerek devam ediyor. AK Parti’nin en büyük sorunu budur. AK Parti, iç çatışmasını başarılı bir şekilde bitiremezse, kendi sonunu hazırlar. İç çatışmaları bitirmenin bir tek yolu vardır. O da adalet!

Adalet dışında hiçbir şey iç çatışmaları bitiremez. Adil bir yönetimin ise, kazanamayacağı hiç kimse olamaz. Adaletten sapmadan ve samimiyetle mücadele edilmelidir.

… Kürtler de Cemaat tabanı da şu anda geçiş dönemi yaşıyor. PKK’dan kurtulmak isteyenler Barzani üzerinden, FETÖ’den kurtulmak isteyenler Meral Akşener üzerinden bir çıkış arıyor. Buna AK Parti iyi bir cevap veremiyor.

AK Parti bu geçiş dönemini kendi üzerinden sağlamalıdır. Ciddi bir rehabilitasyon süreci gerekiyor.

… Ne PKK, ne FETÖ, ne diğer oluşumlar, AK Parti herkese yeter stratejisi ile hareket etmelidir. Bunu sağlamanın yolu da adalet uygulamaktan, adil olmaktan geçer.

… ED: Erdoğan nasıl bir yol çizecek? 2019'a kadar seçimi bekler mi, yoksa olağanüstü bir seçime gidilmesi kararı mı alınır?

Erdoğan, aynı zamanda AK Parti içinde de bir temizlik yapacak. Bu fırsatı da değerlendirmiş olacak. Referandum sürecinde çalışmayan çok sayıda milletvekili, belediye başkanı olmuştur.

Benim AK Parti’ye önerim, yeni bir partinin kurulmasıdır. Bu şekilde AKP'liler daha kolay tasfiye edilebilir. Erdoğan bu riske girmeden bunu yapacak gibi görünüyor. Yani AK Parti ismini koruyarak tasfiyeyi gerçekleştirmeyi planlıyor. AK Parti ismine yeni kavram da ekleyebilir. Cumhuriyet AK Partisi olabilir. C-AK Parti şeklinde ya da AK Cumhuriyet şeklinde, AKC Partisi, AK Cumhuriyet Partisi olabilir. Halkın önemli bir kesiminde AK Parti’nin cumhuriyeti bitireceği anlayışı var. Bu şekilde bu tartışmaların da önüne geçilmiş olur.

ED:  Seçim sonrası Türkiye'yi nasıl bir gelecek bekliyor? Bu sistem neleri kendisiyle birlikte getirecek? 

Galip İlhaner: CHP’nin Türkiye’yi gerginleştirip gerginleştirmemesine bağlıdır. CHP ortamı gerginleştirirse; Erdoğan “hodri meydan, haydi erken seçime gidelim” diyebilir. Buradan da bir mağduriyet çıkararak faydalanabilir. Kürtlerin desteği garantiye alınmış durumda zaten.

Erken seçime gidilmezse, istikrar korunmaya çalışılarak ekonomi canlandırılacaktır. 2019 yılına kadar istikrar devam eder. Bundan böyle ekonomiye ağırlık verilmelidir.

ED: Son olarak, bu seçimler, önümüzdeki başkanlık seçimlerinde şu anki muhalefetin  Erdoğan'a rakip olamayacağını ortaya koydu. Seçimler için muhalefet nasıl karar alır? Koalisyon mu kurar, yeni bir aday mı çıkartır, yoksa olduğu gibi devam mı eder?

Galip İlhaner: Muhalefetin Erdoğan ve AK Parti’yi durdurma fırsatı yakaladığı seçim sonuçlarından görülüyor. Fakat, muhalefetin bunu gerçekleştirme kapasitesi ve kabiliyeti yoktur. Muhalefetin Erdoğan’a rakip olabilecek bir adayı kendi içinde bulması çok zor. Ancak AK Partili biri bulunabilir mi? Bu tartışmalı. Muhalefet Abdullah Gül gibi birini belli şartlarla destekleyebilir.

… Cumhurbaşkanlığı seçimi; AK Parti ile AKP’li aday arasında geçer. Kazanan ya Türkiye, Erdoğan ya da…”  Röportaj: MiraliMirhaşimli, http://eurasiadiary.com/tr/news/interview/130539-galip-ilhaner-cumhurbaskanligi-seciminde-ak-parti-adayi-ile-akpli-aday-yarisacak, 19.04.2017

***

MERKEZ SAĞDAN MİLLİ SAĞA

 

EurasiaDiary(31.05.2017)haber sitesi ile yapmış olduğumuz diğer bir  röportajdada millileşme sürecine değinmiştik.

“AK Parti'de FETÖ'cüler dışarı, Milli Görüşçüler (Erbakancılar) İçeri Stratejisi - Özel

31.05.2017 10:59 Röportaj

Milat gazetesi yazarı Galip İlhaner, AK Parti'nin yeni A takımının seçilmesi ve Erdoğan'ın partisiyle birlikte önümüzdeki seçimlere doğru çizeceği yolla ilgili EurasiaDiary'e değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti bir yenilenme yaşayacaktır. Bu döneme sessiz tasfiye dönemi diyebiliriz. Erdoğan, AK Parti'yi sarsmayacak bir şekilde bir tasfiye gerçekleştirecek. Bunu da FETÖ'cüler dışarı, Milli Görüşçüler içeri şeklinde yapacak. AK Parti'de bir dönem cemaatçiler çok etkili oldu. Böyle olunca; Milli Görüş (Refah Partisi geleneğinden gelenler - Erbakancılar) ekolünden gelenler geri planda kalmışlardı. Şimdi Fetullahçılar dışarı, Erbakancılar içeri şeklinde bir yenilenme olacak. Erdoğan, liyakat üzerinden hareket etmek zorunda. Partide çalışanlar ve çalışmayanlar üzerinden hareket ederek sessiz bir tasfiye gerçekleştirme yoluna gitmek zorunda. Partidekileri FETÖ'cü diye tasfiye ederse büyük zarar görür. Sonu ANAP ve DYP gibi olur. Bunun için derinden, parti fazla sarsılmadan bir tasfiye gerçekleştirecek. Bir iç savaşa yol açmadan.

HDP ile PKK arasındaki ilişki, Kürtçüler ile PKK arasındaki ilişki ile, AKP ile FETÖ arasındaki ilişki, AKPliler ile FETÖcüler arasındaki ilişki bir yönüyle benzerdir. İç içe bir yapı söz konusu. Bundan dolayı, AK Parti ve Erdoğan için ciddi bir risk söz konusu.

Erdoğan nasıl ki; Kürtler ile PKK'yı birbirinden ayırmayı başardıysa, AK Parti ile FETÖ'yü ve Cemaat ile FETÖ'yü de birbirinden ayırmayı başarmalıdır. Erdoğan bu süreçten, AK Parti'yi; Kürtler ve Milli Görüş kadroları ile güçlendirerek çıkabilir.

Ayrıca, AK Parti temizlenmeden Türkiye temizlenmez. Liyakat esasına göre yeni bir bürokrasi oluşturulmalıdır. özellikle Adalet sistemi yenilenmelidir. Erdoğan Adil bir hükümdar olmalıdır. Aksi halde cumhurbaşkanlığı seçimleri büyük riske girer. Erdoğan için özellikle üst akıl bazı sürprizler hazırlayabilir. Bunun için de bu sisteme bir an önce geçmek lazım. Erdoğan, bu süreci tamamladıktan sonra, erken seçime gitmelidir”, Röportaj: MiraliMirhaşimli, http://eurasiadiary.com/tr/news/interview/145518-ak-partide-fetoculer-disari-milli-gorusculer-erbakancilar-iceri-stratejisi , 31.05.2017

***

AK Parti’nin geniş tabanını; MİLLİ sağve  merkez sağ oluşturuyor. AK Partilileri MİLLİ Sağ, AKPlileri  ise merkez sağ oluşturuyor. AK Parti, merkez sağı millileştirmelidir. Tersi olursa; AK Parti kendi sonunu hazırlamış olur. AK Parti’de bundan böyle, 2-MS, yani Milli Sağ ile Merkez Sağ mücadelesi olacaktır.

***

NESEB ASABİYETİNDEN SEBEP ASABİYETİNE, TEK MİLLET, ANADOLU MİLLETİ

Bundan böyle, AK Parti ve ERDOĞAN; dış politikada daha DİPLOMATİK bir dil kullanmalı. İç politikada ise; MİLLİ dil tabana yayılmalıdır. Etnisiteler ön plana çıkarılırken;

Milli Türkler,

Milli Kürtler,

Milli Lazlar,

Milli Ermeniler,

Milli Rumlar,

Milli Yahudiler,

Milli Boşnaklar,

Milli Zazalar,

Milli Araplar,

Milli Abazalar,

Milli Çerkezler,

Milli … şeklinde ifade dilmelidir. Türkiye’nin milli sebep asabiyeti, Tek Millet (ANADOLU MİLLETİ) olarak oluşmuştur.

Türkiye; nesep (Türk, Kürt, Çerkez, Arap,…) asabiyetinden, sebep (Milli - Türk/Kürt/Çerkez/Arap,…) asabiyetine, yani Anadolu Milleti (Tek Millet) sebep asabiyetine geçmiştir. Bu da ‘merkez sağın milli sağa’ dönüşmesi ile tamamlanacaktır. Bütün Türkiye toplumu buna hazırdır.

***

Nemrut’un sineği,Kim Jong Un

ABD’nin, dünyanın gündemini kendi üzerine çekeceği bir strateji ile hareket edeceği görünüyor.

***

ABD, Kuzey Kore'ye ciddi bir müdahaleye hazırlanıyor. ABD'nin, bir güç gösterisine ihtiyacı var. 15:53 - 11 Mar 2017, https://twitter.com/Galipilhaner/status/840546159458422784

***

ÇİN, Kuzey Kore'ye nükleer denemeler yaptırarak, ABD'yi müdahaleye zorluyor. ÇİN bundan dolayı zarar görebilir. ABD, Çin'e de yerleşebilir. 23:33 - 29 May 2017, https://twitter.com/Galipilhaner/status/869290698373312514

 

***

 

ABD, bugün dünyanın Nemrut’udur. Kuzey Kore ise, ABD karşısında, bir sinek mesabesindedir. Nemrut’u bir sinek öldürmüştür. ABD’yi de bir sinek hükmünde olan Kuzey Kore yola getirebilir. ABD’nin, Kuzey Kore’ye karşı, nükleer silah kullanma olasılığı düşük olmakla birlikte; bütün dünyaya gözdağı vermek, nükleer silahlarından bazılarını test etmek için,… kullanabilir.  Buna karşı; Kuzey Kore’nin nükleer başlıklı füze kullanma olasılığı da yüksektir.
.
 Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017
.
  Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017
.
  Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017
.
  Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017
.
  Merkez Sağdan Milli Sağa Doğru – Galip İLHANER 13 Ağustos 2017
.

  
313 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın