Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret327197
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Devlet BAHÇELİ Kürtçe konuşur mu - Galip İlhaner 13 Mart 2018

Devlet BAHÇELİ Kürtçe konuşur mu - Galip İlhaner 13 Mart 2018


 Devlet BAHÇELİ Kürtçe konuşur mu - Galip İlhaner 13 Mart 2018


Devlet BAHÇELİ Kürtçe konuşur mu - Galip İlhaner 13 Mart 2018

Kızıl Elma (Nizam-ı Alem/İ'lây-ı Kelimetullah/Anadolu Barışı/PaxAnadolu) ittifakı, güncel adıyla Cumhur(iyet) (AK Parti, Kürtler, MHP, BBP,…) İttifakı, Milli Anadolu İttifakı olarak ve şimdilik Saadet Partisi olmadan yoluna devam ediyor. Saadet Partisi’nin oldukça fazla nazlanması, ittifaka girişine şimdilik engel. Saadet Partisi bu büyük fırsatı değerlendiremezse, tamamen marjinal bir harekete dönüşebilir. İleride şartlar değişirse, SP’de Cumhur ittifakına katılabilir/katılmalıdır. Saadet Partisi tabanı da AK Parti tabanı da böyle bir ittifakı istiyor. Zaten SP’nin tabanı yıllardır AK Parti’ye oy veriyor. AK Parti’yi diri tutan taban da büyük ölçüde milli görüş tabanıdır. Saadet Partisi’ndeki eksen (millilikten ulusalcılığa kayış) kaymasını ve ittifak (SP) ile ilgili değerlendirmelerimi, ilerleyen zamanlarda tekrar ifade edeceğim.


Şimdi asıl konumuz olan, Devlet BAHÇELİ’nin (birkaç kelime de olsa), Kürtçe konuşmasına dönelim. Devlet BAHÇELİ daha önce, Rabia işareti yaparak, Recep Tayyip ERDOĞAN da Bozkurt işareti yaparak, Cumhur ittifakını pekiştirdiler. Seçim şarkıları arasında, Türkçe dışında dillerle seslendirilen (Anadolu Sentezi) şarkılar da büyük ihtimalle olacaktır. Türkiye’nin birliği, iç barışı, dirliği,… için muhteşem bir fırsat yakalanmıştır. Zaten Türkiyem ve Dombıra şarkılarının Kürtçe versiyonları da hazır. Bunlara, Devlet BAHÇELİ’nin Kürtçe birkaç sözü de eklendi mi Cumhur ittifakı için iyi bir ivme, güç ortaya çıkacaktır.


Devlet BAHÇELİ; Kürtçe, Arapça, Çerkezce,… SELAM bile verse, Edi Bese,… bile dese büyük bir etki yapacaktır. Kürtler 2019 seçimlerinde, MHP (AK Parti)’li bir ittifak ile CHP (HDP)’li bir ittifak arasında tercih yapacaktır. CHP, tek parti döneminin uygulamalarının mimarı bir parti, MHP ise; tek parti dönemi ile doğrudan bir ilişkisi olmamasına rağmen, tek parti döneminin bazı uygulamalarını hiç gereği yokken üstlenen ve savunan bir parti.

 

Kısacası Kürtler; MHP ile CHP arasında bir tercih yapacak. Kürtler, 2019 seçimlerinde; AK Parti üzerinden MHP ile HDP üzerinden de CHP arasında bir tercih yapacak. Ciddi bir hata yapılmazsa; MHP’li ittifak, CHP’li ittifaktan daha fazla oy alacaktır. Kürt sosyolojisi muhafazakar sağdan yanadır. Bu konuya ilerleyen zamanlarda, daha ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

***

Haftanın twitleri;

Bakalım, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, ilk önce; Devlet BAHÇELİ mi Kürtçe konuşacak yoksa Meral AKŞENER mi Kürtçe konuşacak?, https://twitter.com/Galipilhaner/status/971328861781872641 , 7 Mart 2018


***

Devlet BAHÇELİ'nin, Kürtçe konuşmasının zamanı geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde (2019), Devlet BAHÇELİ birkaç kelime Kürtçe, Lazca, Arapça,.... Kelime kullanabilir.

https://twitter.com/Galipilhaner/status/971474004094668801 , 7 Mart 2018

***

Devlet BAHÇELİ Kürtçe konuşur mu - Galip İlhaner 13 Mart 2018

 Devlet BAHÇELİ Kürtçe konuşur mu - Galip İlhaner 13 Mart 2018

  
459 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın