Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret327198
 Merkez  Kitabevi - Galip  İLHANER 
Abdullah GÜL Parti Kurabilir - Galip İlhaner - 26 Nisan 2018

Abdullah GÜL Parti Kurabilir - Galip İlhaner - 26 Nisan 2018


 Abdullah GÜL Parti Kurabilir - Galip İlhaner - 26 Nisan 2018


Abdullah GÜL Parti Kurabilir - Galip İlhaner - 26 Nisan 2018

Abdullah GÜL Parti Kurabilir mi? Bu önemli bir soru. Sayın GÜL’ü aday göstermek isteyenlerin asıl amacı; AK Parti’yi bölmekti. Çok sayıda milletvekili GÜL’ü desteklemek için, AK Parti’den istifa edebilirdi. Hatta küskün vekillerle seçimleri erteletmek bile gündeme gelebilirdi. Abdullah GÜL, Cumhurbaşkanı adayı olamamayı içine sindiremeyebilir. Yeni bir parti kurup, AK Parti'yi bölme yolunu açabilir. Zaten Cumhurbaşkanı adayı olsaydı, AK Parti'nin bölünme yolunu açmış olacaktı.

***

Muhalefetin Abdullah GÜL üzerinden bir strateji ile hareket edeceğini daha önce (19 NİSAN 2017) gündeme getirmiştik.

***

Galip İlhaner: Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti adayı ile AKP'li aday yarışacak (19 NİSAN 2017)

…  ED: Son olarak, bu seçimler, önümüzdeki başkanlık seçimlerinde şu anki muhalefetin  Erdoğan'a rakip olamayacağını ortaya koydu. Seçimler için muhalefet nasıl karar alır? Koalisyon mu kurar, yeni bir aday mı çıkartır, yoksa olduğu gibi devam mı eder?

Galip İlhaner: Muhalefetin Erdoğan ve AK Parti’yi durdurma fırsatı yakaladığı seçim sonuçlarından görülüyor. Fakat, muhalefetin bunu gerçekleştirme kapasitesi ve kabiliyeti yoktur. Muhalefetin Erdoğan’a rakip olabilecek bir adayı kendi içinde bulması çok zor. Ancak AK Partili biri bulunabilir mi? Bu tartışmalı. Muhalefet Abdullah Gül gibi birini belli şartlarla destekleyebilir.

MHP tabanı, Erdoğan ile CHP arasında bir tercihte bulunursa, Erdoğan’a yönelir. Erdoğan faktörü ile % 65 üzerine çıkmak da kolaylaşır. MHP tabanı geçiş dönemini yaşadığı için, referandumda adapte olamadı ama, cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’dan yana oy kullanma ihtimali daha yüksek olur. Ayrıca, Erdoğan faktöründen dolayı da Kürtlerin oyu daha fazla artacaktır. Muhalefetin koalisyon aday belirlemesi son derece zor.

CHP ve HDP ortak bir aday belirlerse, Erdoğan ya da AK Parti adayı yüzde 65 üzerine bile çıkabilir. CHP, MHP ve HDP’nin bir araya gelmesi ise zaten imkansız. MHP tabanı Erdoğan’lı bir referanduma bile tam destek vermediğine göre, HDP desteğinin olduğu bir tarafa zaten oy vermez. CHP ve MHP ortak aday belirlerse; Kürtler Erdoğan’a oy vereceği için, muhalefetin cumhurbaşkanı seçme şansı neredeyse imkansız. Bu durumda tek yol kalıyor, Erdoğan’a AK Partili bir rakip bulmak. Siyasette her şey mümkündür. Erdoğan’a AK Parti içinden rakip çıkabilir. Özellikle, dış destekli rakip çıkabilir. Örneğin, ABD veya AB destekli.  Bu durumda Erdoğan’ın seçilmesi zorlaşabilir, bazı sürprizler çıkabilir. Onun dışında, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması garantidir. Yani sonuç olarak, muhalefetin kendi adayı yok. Ancak AK Parti içinden ya da AK Parti geçmişi olan birini aday göstererek başarılı olabilir. Bu durumda AK Parti, AK Parti adayları ile yarışmış olur. Cumhurbaşkanlığı seçimi; AK Parti ile AKP’li aday arasında geçer. Kazanan ya Türkiye, Erdoğan ya da…”, http://eurasiadiary.com/tr/news/interview/130539-galip-ilhaner-cumhurbaskanligi-seciminde-ak-parti-adayi-ile-akpli-aday-yarisacak

Diye bitirmiştik. Abdullah GÜL’ün adaylığı neredeyse direkten döndü.

***

Kürtler; Selahattin DEMİRTAŞ ve HDP (PKK) sayfasını kapattı

HDP (PKK), Selahattin DEMİRTAŞ üzerinden bir oyun oynuyor. PKK (Cemil BAYIK), Selahattin DEMİRTAŞ'ın ceza alacağını bile bile, neden DEMİRTAŞ'ı aday gösterdi? 1. CHP'yi destekleme bahanesi bulmak için 2. Düşük oy alacakları için. ABDullah ÖCALAN da Demirtaş da aday olsa, yerine başkası biri de aday olsa, zaten düşük oy alacaklardı. Demirtaş, 100 yılda bir ancak gelebilecek bir altın fırsatı (çözüm süreci) kaçırmıştır. Kürtler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde; HDP (PKK) ve DEMİRTAŞ’ı hayal kırıklığına uğratarak, cezalandıracaktır. Çözüm sürecini bitirmenin bedelini, düşük oy alarak ödeyecekler.

***

Saadet Partisi marjinalleşme yolunda

Saadet, kendi marjinalleşme sürecini kendisi başlattı. SP'ye 2. HDP rolü, GÜL’e de  DEMİRTAŞ rolü vermeye çalıştılar. Bunu da daha önce gündeme getirmiştik. “… Saadet'e HDP rolü Saadet Partisi gittikçe millilikten uzaklaşarak ulusalcılığa kayıyor. SP bir eksen kayması yaşıyor. İç ve dış odaklar, AK Parti'yi durdurmak için, bundan böyle SP üzerinden politikalar geliştireceklerdir. SP'ye 2. HDP rolü verilmeye çalışılıyor… (03 Mayıs 2017), http://www.milatgazetesi.com/kurtler-erdogani-baskan-yapacak-makale,112697.html

***

Yerel Yönetimler Entegrasyon Seçimleri

2019 yerel yönetimler seçimleri, tam bir entegrasyon seçimleri olmalıdır. Türkiye’nin entegrasyonu açısından; bir İslamcı İZMİR'i, bir komünist KONYA'yı, bir Kürt YOZGAT’ı, bir ülkücü DİYARBEKİR’i, bir Alevi SİVAS'ı yönetebilmelidir. Melih GÖKÇEK (VAN), Kadir TOPBAŞ (Diyarbakır), Mehdi EKER (Rize), Ali BABACAN (Şanlıurfa), Ahmet DAVUTOĞLU (Konya),Berat ALBAYRAK (Siirt), Hüseyin ÇELİK (Ağrı), Bülent ARINÇ (Mardin), Orhan MİROĞLU (Mersin),… gibi yerlerden belediye başkan adayı gösterilebilir. AK Parti özellikle Güneydoğuda (İlhami IŞIK, İbrahim TATLISES, Ercan EZGİN,… gibi) zor zamanlarda üzerine düşeni yapanları aday göstermelidir. İhale peşinde koşan, PKK karşısında hiç seslerini çıkarmayanları aday göstermemelidir.

***

İyi Parti, CHP’yi bitirecek

Atatürk CHP’den alındığında, CHP sudan çıkmış balığa döner. AK Parti şu ana kadar bunu başaramadı. Bunu en iyi, İYİ Parti’nin yapacağı görünmektedir. CHP için en büyük tehdit aslında İYİ Parti’dir. İYİ Parti ileride CHP’nin yerini alacaktır. Bu seçimden sonra 2 partili bir yapı oluşursa, büyük ölçüde AK Parti ve İYİ Parti olarak şekillenecektir. CHP, DSP gibi küçülme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır bile. İYİ Parti, CHP’nin çökmesine ve DSP gibi bir siyasal harekete dönüşmesine sebep olacak. İYİ Parti, AK Parti’den değil, CHP’den oy alıyor. İYİ Parti, AK Parti’nin değil, CHP’nin rakibidir. AK Parti özellikle bu seçimde, İYİ Parti ile değil, CHP ile uğraşmalıdır.

***

NOT: Güneydoğudan,… daha fazla (Kürt) oy almak için, Cumhur İttifakı yerine zaman zaman, Anadolu İttifakı kavramı da kullanılmalıdır. Anadolu İttifakı; AK Parti, Kürtler, MHP,…, BBP, HÜDA-PAR ve Saadet Partisi tabanından oluşmaktadır. AK Parti’nin bazı milletvekilleri; Mehmet METİNER, Bekir BOZDAĞ,… MHP’den aday gösterilebilir.

.
 Abdullah GÜL Parti Kurabilir - Galip İlhaner - 26 Nisan 2018

  
284 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın